VALJEVO, U Osečini kod Valjeva danas je počeo trodnevni Sajam šljive, koji je okupio više od 200 proizvođača iz Srbije i inostranstva.
Ministar za ekonomiju i regionalni razvoj Srbije Mlađan Dinkić je, u okviru Sajma, pustio u rad novoizgrađenu savremenu fabriku za sušenje voća “Intema”, godišnjeg kapaciteta 3 000 tona, za čiju je izgradnju utrošeno 2,5 miliona evra. Sredstva su uz Fond za razvoj Srbije u iznosu od 500.000 evra bespovratno uložili “Intema” iz Osečine, čiji je vlasnik Ratko Beganović i ruska fabrika iz Moskve “AKS”, vlasništvo Leona Pahalova.
Gotovo cjelokupna godišnja proizvodnja sušenog voća šljive, višnje, jabuke, kajsije i drugog voće izvoziće se u Rusiju, Egipat, Njemačku, Austriju, Italiju, Hrvatsku, Sloveniju i druge zemlje, a znatne količine biće plasirane i na domaćem tržištu. Savremena oprema za sušenje voća uvezena je iz Argentine, a u novootvorenoj fabrici posao će dobiti 60 radnika.
Otvarajući fabriku Dinkić je rekao da je šljiva veliki izvozni potencijal Srbije koji ni izbliza nije iskorišten.
“To je jedan od rijetkih poljoprivrednih proizvoda koji poslednjih godina bilježi veliki rast potrošnje, za poslednjih 10 godina čak za 40 odsto”, istakao je Dinkić.
On je dodao da izvoz suve šljive iz Srbije čini samo 10 odsto od ukupnog izvoza voća, što je daleko od mogućnosti kada se zna da Srbija ima šljivu odličnog kvaliteta.
“Nažalost mi do sada nismo koristili ni prednost činjenice da na ruskom tržištu možemo da plasiramo šljivu bez carina što su iskoristile druge zemlje. Razlog za to treba tražiti u nepostojanju savremenih kapaciteta za preradu šljive kakav je ovaj koji je danas otvoren u Osečini”, istakao je Dinkić.
Osvrćući se na aktuelna zbivanja u Srbiji posebno na razgovore sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) on je rekao da razgovori za sada teku veoma dobro i da je izvjesno da u Srbiji neće biti povećanja poreza niti smanjivanja plata i penzija.
“Ove godine zbog ekonomske krize ćemo imati budžetski deficit ali će on biti finansiran iz sredstava u iznosu od 500 miliona dinara, koja će Srbija ovih dana dobiti od MMF-a a koja će biti korištena i u narednoj godini”, objasnio je Dinkić.
On je rekao da će ekonomska politika Srbije u sljedećoj godini biti usmjerena u pravcu smanjivanja javnog sektora, što podržava i MMF, jer će cilj biti da oni koji stvaraju vrijednost, prije svega u privatnom sektoru, budu rasterećeni od izdataka za troškove birokratije i administracije.
Dinkić je naglasio da će struktura budžeta u narednoj godini biti kvalitetnija jer će se smanjiti neproduktivni troškovi a podsticati razvoj poljoprivrede i ulaganje u kapitalne investicije i infrastrukturu.
Pokrovitelji sajma su Ministarstvo za ekonomiju i regionalni razvoj i Ministarstvo za poljoprivredu, umarstvo i vodoprivredu Srbije, a organizator je SO Osečine.