BEOGRAD, Ministar ekonomije Mlađan Dinkić izjavio je da će umjesto povećanja poreza iz administracije na republičkom i lokalnom nivou u januaru 2010. godine biti otpušteno 10 odsto činovnika i da će penzije i plate biti zamrznute sljedeće godine.
“Međunardnom monetarnom fondu (MMF) ponudili smo strategiju značajnog smanjenja javnog sektora i javne potrošnje, što znači smanjenje birokratije i troškova javnih preduzeća. Ako značajno smanjimo birokratiju i smanjimo rashode u budžetu, nema potrebe za diranje prihoda”, rekao je Dinkić.
Upitan da li je to jedinstven stav vlade u pregovorima sa MMF-om, s obzirom da je ministarka finansija Diana Dragutinović najavljivala povećanje poreza, Dinkić je odgovorio da je vlada nastupila jedinstveno i da su na jučerašnjem sastanku sa predstavnicima MMF-a bili i on i Diana Dragutinović.
“Ona nije, doduše, davala izjave, ali čuli ste od mene šta je bilo na sastanku, a i premijer Mirko Cvetković je ovih dana bio potpuno jasan da neće biti povećanja poreza. Mislim da ćemo uspjeti da se dogovorimo sa MMF-om da možemo da postignemo odgovarajući rezultat bez smanjenja penzija i plata, ali uz smanjenje drugih nivoa javne potrošnje, uključujući i smanjenje birokratije”, rekao je Dinkić.
Dinkić je najavio da će sutra predstaviti nacrt zakona o potrebnom broju činovnika u lokalnim samoupravama, uključujući i lokalna javna preduzeća, kao i nacrt zakona o državnim službenicima, na osnovu kojih će biti sprovedeno smanjivanje birokratije u januaru 2010. godine.
“Očekujem da će zakoni biti usvojeni do kraja oktobra i da će nove sistematizacije radnih mjesta na republičkom i lokalnom nivou biti gotove do kraja godine, a prekobrojni će u januaru uz otpremnine, u skladu sa Zakonom o radu, trajno napustiti ta radna mjesta”, rekao je Dinkić.
Dodao je da će u zakonu biti precizirano da broj sistematizovanih radnika ne može više da se povećava kako bi smanjenje birokratskog aparata bilo trajno.
Ministar ekonomije je rekao da će ove godine budžetski deficit biti 4,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, a da će sljedeće godine najvjerovatnije biti oko četiri odsto.
Dinkić je naveo da Srbija nema problema sa finansiranjem budžetskog deficita i da je u prvih sedam mjeseci pokriveno 56 milijardi deficita bez većih problema, a da je u julu i avgustu značajno povećano punjenje budžeta.
“Od početka godine do danas prihodi budžeta su 0,8 odsto manji nego u istom periodu prošle godine”, rekao je Dinkić i objasnio da se to dogodilo jer je “počeo lagani oporavak proizvodnje” a Srbija je ušla u fazu stabilizacije pa prihodi dotiču brže i bolje nego prošle godine.
“Potrebno nam je trajno smanjenje rashoda, a onda da sa niskim poreskim stopama privučemo više investicija i da kroz povećanje bruto domaćeg proizvoda sa istim poreskim stopama stvaramo veće budžetske prihode i smanjimo budžetski deficit”, rekao je Dinkić.
Naveo je da su za sledeću godinu planirana znatno veća ulaganja u infrastrukturu i podršku privredi.
“Ali, da bismo mogli da imamo veća ulaganja u puteve, železnicu i mostove, moramo da otpustimo jedan broj ljudi”, rekao je Dinkić.