RABAT, Plan evropskih investitora vrijedan 400 milijardi evra za snabdjevanje “starog kontinenta” električnom energijom proizvedenom u Sahari je sve bliže realizaciji, iako kritičari upozoravaju na rizike od korišćenja najsavremenije tehnologije u sjevernoafričkim zemljama sa nepotpunom vladavinom prava.
Projekat “Dezertek”, trenutno najambiciozniji u svijetu u sektoru solarne energije, predviđa da se pomoću nizova ogledala u pustinji prikupljaju sunčevi zraci za zagrijavanje vode, čime bi se pokretale turbine za snabdjevanje električnom energijom nove mreže koja bi povezivala Evropu, Bliski istok i sjevernu Afriku, prenosi Rojters.
Grupa investitora u projekat “Dezertek”, koju čini desetak finansijskih i industrijskih kompanija, uglavnom iz Njemačke, tvrdi da bi realizacija plana održala Evropu na čelu borbe protiv klimatskih promjena, a pomogla bi severnoafričkim i evropskim privredama da ostvare rast koji ne bi ugrozio ostvarenje cilja za smanjenje emisije štetnih gasova.
Kritičari, sa druge strane, upozoravaju na mnogo faktora koji bi mogli da ugroze projekat, među kojima su politika u regionu Magreba, pustinjske oluje u Sahari i rizik po stanovništvo pustinja ako se njihove zalihe vode budu koristile za čišćenje solarnih panela od pjeska.
Ulagače “Dezerteka” je projektu privukla činjenica da sve pustinje u svijetu za samo šest sati privuku više energije nego što se potroši na globalnom nivou za godinu dana.
“Sahara nudi mnoge prednosti: blizinu Evropi, gotovo potpuno odsustvo stanovništva i intenzivniju sunčevu svjetlost. Bila bi ludost propustiti tu priliku”, izjavio je istraživač i stručnjak za Magreb sa Univerziteta u Kembridžu Džordž Džofi, koji nije povezan sa projektom “Dezertek”.