NJUJORK, Nurijel Rubini, jedan od rijetkih ekonomista koji su tačno predvidjeli magnitudu finansijskih problema koji su nedavno pogodili svijet, smatra kako još postoji “veliki rizik” od recesije sa dva dna.
Rubini, profesor u Stern školi biznisa na Univerzitetu Njujork, kaže kako se čini da će globalna privreda dostići dno krize u drugom dijelu ove godine, te da će američka i evropske privreda vjerovatno iskusiti “anemični” rast, sa stopama rasta “ispod trenda” barem nekoliko godina.
Međutim, upozorio je da se vlasti u tim zemljama suočavaju s tim da bi mogle biti proklete i ako ukinu i ako ne ukinu velike fiskalne i monetarne podsticaje, preduzete da bi globalna privreda isplivala iz recesije.
Naime, ako se vlasti pokušaju boriti s rastućim budžetskim manjkovima putem podizanja poreza i smanjivanjem državne potrošnje, mogu potkopati oporavak. Sa druge strane, ako nastave održavati velike deficite, ojačaće zabrinutosti ulagača vezane uz prekomjernu inflaciju, što će uzrokovati rast prinosa po obveznicama i kamatnih stopa, što bi vjerovatno takođe zagušilo privredni rast.
Rubini kaže i da još jedan razlog za zabrinutost predstavljaju cijene energije, hrane i nafte koje rastu brže nego što je opravdano s obzirom na fundamente, a mogle bi još više ojačati zbog špekulanata ili ako prekomjerna likvidnost u finansijskom sistemu umjetno stvori visoku potražnju.
Ističe i da globalna ekonomija “ne bi mogla podnijeti još jedan kontrakcijski šok” ako špekulatori podignu cijene nafte prema 100 dolara za barel. Rubini napominje da će anemični rast privrede, koji očekuje, uslijediti nakon nekoliko tromjesečja ubrzanog rasta, budući da će se zalihe i proizvodnja oporavljati s nivoa nadomak depresijskim.