BERLIN, Lični podaci su u Njemačkoj sve traženija roba jer privatnost radnika nije zaštićena na odgovarajući način, pa se od novog zakona očekuje da spriječi njegovu zloupotrebu, prenosi danas Dojče vele.
Prošle godine je Njemačko udruženje za zaštitu potrošača na crnom tržištu došlo do podataka o šest miliona osoba, uključujući i četiri miliona brojeva bankovnih računa tih ljudi.
Prvi prijedlozi zakona koji bi trebalo da spriječi zloupotrebe su nalagali da pojedinci moraju da daju pismenu saglasnost raznim firmama koje njihove podatke žele da prenesu ili prodaju nekoj trećoj strani.
Ipak, na kraju su od tog pravila izuzete neke firme, poput reklamnih kompanija ili instituta za sprovođenje anketa. Petra Pau iz stranke Ljevice zbog toga je izjavila da je vladajuća koalicija popustila pred “lobijem trgovaca podacima”.
Zakon se kritikuje i zbog toga što se pooštravaju samo uslovi za legalnu razmjenu podataka. Ilegalno tržište i dalje cvjeta. Osim toga se oni koji, recimo, prodaju ilegalno stečene brojeve bankovnih računa, najčešće nalaze u inostranstvu.
Primjer za to pružaju novinari televizije NDR koji su za nekoliko sekundi putem interneta došli do hiljade podataka o bankovnim računima. Kupili su ih od čovjeka koji je pred svojim kompjuterom sjedio u Tunisu. Novi zakon njemu ne može ništa.
Peter Šar, opunomoćenik vlade za pitanje sigurnosti podataka se zato nada da će novi zakon vlastima omogućiti da se u samoj Nemačkoj spriječe zloupotrebe prije nego što brojevi računa budu prikupljeni i prebačeni u inostranstvo.
Novi zakon obuhvata djelimično i ono što se zove borba protiv terorizma. Usvojena je i ranije osporavana metoda da se snimci svih telefonskih razgovora u Nemačkoj čuvaju šest mjeseci. Organi bezbjednosti se nadaju da će na taj način doći do više informacija u svojim istragama o terorizmu i kriminalu.
Borci za građanska prava kritikuju da se na taj način svi Nijemci tretiraju kao potencijalni osumnjičeni. Osim toga, nakon skandala sa špijuniranjem radnika u lancu samoposluga Lidl, oni traže bolju zaštitu zaposlenih.
Na novi zakon koji će regulisati zaštitu privatnosti radnika, moraće da se pričeka do završetka predstojećih izbora, ističe Dojče vele.