BANJALUKA, Na području grada Banja Luka od početka ove godine odjavljeno je 376 radnji, od kojih 156 trgovina, 99 ugostiteljskih, 40 zanatskih, 20 samostalno-trgovinskih radnji, koje su prestale sa radom.
– Prema podacima Administrativne službe grada, ovaj broj se odnosi na period od 1. januara do 19. avgusta ove godine. U istom periodu izdato je i 469 odobrenja za rad – rekao je portparol Službe grada Milenko Šajić.
Predsjednik Asocijacije samostalnih trgovaca regije Banja Luka Bogdan Marjanović smatra da su različiti razlozi smanjenja broja prodavnica, a jedan od glavnih je uticaj velikih tržnih centara, koji oduzimaju posao malim trgovinama.
– Jedan od uzroka što trgovine prestaju sa radom je dugogodišnja ekspanzija velikih trgovačkih centara, koji svojim radom smanjuju posao i zaradu samostalnih trgovinskih radnji – rekao je Marjanović.
On je istakao da se odjavljivanje trgovinskih radnji na području grada može smatrati problemom, koji u skorije vrijeme treba da bude riješen.
– Iako se ne čini kao problem, činjenica je da je na području Banje Luke prošle godine bilo 1.100 trgovina koje su se bavile prehranom, a 400 ih je zatvoreno od oktobra 2008. do maja ove godine – istakao je Marjanović.
On je dodao da se u sljedećem periodu može očekivati porast zatvaranja prodavnica.
– Očekujemo još jedan talas zatvaranja u septembru i oktobru, kada veliki broj trgovina neće moći da opstane i nastavi sa radom – dodao je Marjanović.
Broj zakupljenih tezgi na banjolučkoj Tržnici, na kojima se prodaje voće i povrće, mlijeko i mliječni proizvodi je isti kao i lani.
– Došlo je do smanjenja broja zakupljenih tezgi na kojima se prodaje odjeća i obuća za pet odsto u odnosu na prošlu godinu – rekla je portparol gradske Tržnice Nataša Baštinac i dodala da se cijena zakupa tezge formira licitacijom od strane zakupaca.
Broj odjava
Prema pokazateljima iz Registra preduzetnika, u 2008. godini na području Banje Luke odjavljeno je ukupno 355 trgovinskih radnji, 108 zanatskih, 173 ugostiteljske i 138 ostalih radnji. Glas Srpske