BEOGRAD, Srbija je regionalni lider u upotrebi platnih kartica i stabilnim rastom u toj oblasti približiće se nivou razvijenih tržišta EU, izjavio je danas potpredsjednik kompanije Masterkard Evropa za tržišta visokog rasta Manuel Alekse.
Alekse je u intervjuu Tanjugu ocijenio da se Srbija izdvaja od ostalih zemalja Balkana kada je u pitanju zastupljenost platnih kartica i pozvao se na posljednji izvještaj NBS, prema kojem je krajem juna u Srbiji bilo oko 5,8 miliona platnih kartica, 2.679 bankomata i 60.607 trgovina koje imaju terminale za plaćanje karticama.
“Činjenica je da su korisnici platnih kartica u Srbiji veoma aktivni u pogledu direktne kupovine karticama, a kartice manje koriste za podizanje gotovine sa bankomata”, konstatovao je Alekse.
“Generalno, Srbija je regionalni lider na polju platnih kartica. Stabilnim rastom ove oblasti se približava nivou razvijenih tržišta EU, mada i dalje realno zaostaje za njima”, rekao je Alekse, i dodao da je rješenje za premošćavanje tog jaza aktiniji rad na obrazovanju potrošača i veći angažman banaka u predočavanju o pogodnostima korišćenja platnih kartica.
Kada je riječ o najavljenom ukidanju viznog režima prema EU, Alekse je ocijenio da će ono imati i pozitivan uticaj na upotrebu platnih kartica u Srbiji, pogotovo u plaćanju turističkih aranžmana, avionskih karata, rezervisanju smještaja putem Interneta i za plaćanja u inostranstvu.
“U trenutku kada vize prestanu da budu prepreka, ljudi će imati mogućnost da potraže najbolje ponude putem Interneta, rezervišu smještaj, avionsku kartu, rent-a-kar od kuće i posjete mjesta koja su im do sada bila nedostupna, jer ih turističke agencije nisu imale u ponudi”, rekao je Alekse.
On je objasnio da, osim što su pogodna zamjena za keš, kartice nude dodatne beneficije pri putovanju, jer se njihovim korišćenjem štedi novac, odnosno, ne gubi se na proviziji banaka i mjenjačnica prilikom zamjene valute, a vlasnicima platnih kartica se elektronska promena valute obračunava po najboljem mogućem kursu.
Drugo, postoje različite dodatne pogodnosti vezane za različite platne kartice, a to mogu biti zdravstveno osiguranje, osiguranje prtljaga, avionske karte, iznajmljenog auta, kao i osiguranje u slučaju nezgode na putu ili pljačke, pomoć na putu, pomoć pri organizovanju putnog aranžmana, pristup VIP loži na aerodromu, i slično.
Odgovarajući na pitanje koliko građana Srbije koristi usluge “on lajn” trgovine preko Interneta, korišćenjem platnih kartice, Alekse je naveo da samo 10 odsto onih koji koriste Internet u Srbiji kupuj na mreži, od čega 38 procenata kupuje putem Interneta nekoliko puta godišnje, 25 odsto jednom mjesečno, 13 procenata nekoliko puta mesečno, dok samo dva procenta njih kupuje putem Interneta svakodnevno.
Alekse je podsjetio da čak 62 procenta korisnika kartica u Srbiji koristi Internet, od čega 71 odsto to čini svakodnevno, a 18 proocenata nekoliko puta nedjeljno, napominjući da se veoma mali broj njih osjeća sigurno kada koristi kartice za kupovinu putem Interneta.
U Srbiji postoje značajne regionalne razlike u korišćenju platnih kartica, najviše zbog slabijeg razvoja infrastrukture i manjeg finansijskog obrazovanja stanovništva, primjetio je Alekse i naveo da, na primjer, prema istraživanju Masterindeks Srbija, 65 odsto aktivnih korisnika iz Beograda plaća karticom nekoliko puta sedmično, dok je taj procenat u centralnoj Srbiji i Vojvodini 45 odsto.
Od 100 aktivnih korisnika kartica iz Beograda, njih 32 najčešće koristi kartice na benzinskim pumpama, 19 najčešće plaća karticom u restoranima, a samo njih troje koristi kartice za kupuvinu putem Interneta.
U Centralnoj Srbiji, od 100 aktivnih korisnika, njih 23 koriste kartice najčešće na benzinskim pumpama, samo osmoro pretežno u restoranima, a nijedan ne kupuje na Internetu.
U Vojvodini, od 100 aktivnih korisnika kartica, njih 29 ih koristi pretežno na benzinskim pumpama, petoro uglavnom u restoranima, a troje za kupovinu na Internetu, naveo je Alekse.
Govoreći o korisnim savjetima prilikom kupovine na Internetu, Alekse je ukazao da postoje praktični koraci koje vlasnici kartica mogu preduzeti kako bi se osigurali kada izvršavaju transakcije putem Interneta.
“Poželjno je provjeriti reputaciju sajta, i na Internetu, ali i raspitivanjem, prije kupovine na njemu, a osim toga, prije nego što unesu svoje lične podatke, vlasnici kartica treba da provjere da li se na toj stranici nalazi natpis ‘MasterCard SecureCode’, koji je garant da je sajt bezbjedan”, objasnio je Alekse.
Takođe, bitno je da se pored prozorčića u kome piše Internet adresa sajta, nalazi i maleni znak u obliku katanca – to znači da se lični podaci mogu unijeti bez bojazni da će biti zloupotrebljeni, rekao je on i dodao da mnogi veb sajtovi koriste “https protokol“, u čijem nazivu “s“ znači “siguran“.