ABIDŽAN, Ovosezonski rod kakaoa u Obali Slonovače, najvećem svjetskom izvozniku te sirovine, mogao bi da premaši prošlogodišnji po obimu, ali ne i po kvalitetu jer se u ovaj sektor premalo ulaže, procjenjuju stručnjaci.
Problem kvaliteta očigledan je i u tekućem međurodu kakaoa, što se odražava i na cijenu – u abidžanskoj luci kilogram kakaoa se prodaje za 640 CFA franaka (1,39 dolara) do 670 CFA franaka, dok je prethodne nedjelje cijena bila između 670 i 700 CFA franaka, prenosi Rojters.
Glavni problem je to što zrna često nisu propisno osušena. Slabiji kvalitet mogao bi negativno da se odrazi i na cijene kakaoa na svjetskom tržištu narednih mjeseci, upozorava Ralf Preston, analitičar američke kompanije “Heritidž vest fjučers” iz San Dijega.
U zemlji koja još uvijek ispašta posljedice građanskog rata iz 2002. i 2003. godine, u martu je lansiran program za unapređenje kvaliteta domaćeg kakaoa, jer je 17 odsto izvezenog zrna slabog kvaliteta.
Direktori lokalnih kooperativa i agronomi smatraju, međutim, da će zbog nedostatka stručnosti među uglavnom neobučenim uzgajivačima, loše putne mreže i nelojalne konkurencije među izvoznicima, problem kvaliteta kakaoa u Obali Slonovače obilježiti i 2010. godinu
Izgleda da se većina uzgajivača kakaoa ne pridržava standarda branja, fermentacije i sušenja tog usjeva, što bi moglo da ugrozi njihov prihod do narednog glavnog roda, za koji se predviđa da će biti obilan, premašujući 900.000 tona.
Tu je i problem prevelikog udjela suviše starih zasada, kao i loših puteva zbog kojih kamiondžije odbijaju da dovoze kakao iz nekih oblasti do luka u strahu od kvara vozila. Zbog toga se zrno kvari kod farmera ili se neadekvatno prevozi biciklima i mopedima.
Zbog velike konkurencije među izvoznicima, neki od njih su počeli da otkupljuju i kakao koji nije osušen, što samo podstiče uzgajivače da se nehatno odnose prema ovom usjevu nakon branja.
Tokom tekućeg mjeseca kakao je na Njujorškoj berzi sirovina u ključnoj poziciji dostigao rekordnu vrijednosti za posljednjih godinu dana od 2.999 dolara za tonu, zbog strahovanja od negativnog dejstva klimatskog fenomena El Ninjo na taj usjev.