MOSKVA, Rusija planira da investira više od 20 milijardi dolara u upravljanje vodnim resursima i osavremenjivanje infrastrukture, izjavio je premijer Vladimir Putin na sjednici vlade.
Sa više od 20 procenata svjetskih izvora slatke vode, Rusija je na drugom mjestu u svijetu po ovom resursu, poslije Brazila, podsjetio je Rojters.
Ujedinjene nacije su ranije ove godine upozorile da svijet mora da preduzme hitne mjere kako bi se izbjegla globalna kriza vode, budući da je taj sektor ugrožen hroničnim nedostatkom političke podrške, lošim upravljanjem i nedovoljnim investicijama.
“Osim finansiranja iz državnog budžeta, moramo stvoriti uslove i za priliv sredstava iz privatnog sektora”, rekao je Putin, dodajućji da sektor vode “može biti vrlo atraktivan za privatne investicije”.
Problem je u tome što su izvori slatke vode nejednako raspoređeni po teritoriji Rusije, pa resursi na ruskom dalekom istoku i do 30 puta premašuju one u plodnom, evropskom djelu zemlje, gdje su usjevi ugroženi velikom sušom ove godine.
Još sovjetski lideri su pripremali planove za preusmjeravanje tokova sibirskih rijeka u evropski dio Rusije, ali su od toga odustali krajem 1980-ih. Neki ruski političari, uključujući gradonačelnika Moskve Jurija Lužkova, su u posljednje vrijeme tražili da se ti planovi ponovo razmotre.
Sve brojnije stanovništvo, urbanizacija i klimatske promjene učinili su da voda u svijetu postaje sve dragoceniji resurs, a analitičari predviđaju da će pitka voda vrlo uskoro postati dragocena roba, popu nafte.
Očekuje se da svijetska populacija od 6,6 milijardi ljudi poraste za dodatnih 2,5 milijardi do 2050, a najveći rast će biti ostvaren u zemaljam u razvoju, u mnogima od kojih vode već ima malo.