LONDON/ NJUJORK, Cijene akcija u svijetu i kurs evra su juče uvećani, pošto je objavljeno da je situacija u prerađivačkom i usložnom sektoru 16-člane zone evra u avgustu bolja nego što se očekivalo.
Aktivnost u prerađivačkom sektoru zone evra je opala tokom avgusta daleko manje nego što su analitičari očekivali, dok je istovremeno zabilježen prvi skok industrijske proizvodnje u minulih 15 mjeseci.
U Njemačkoj je objavljen rast takozvanog kompozitnog indeksa na više od 50 poena, što upućuje na zaključak da se privatni sektor u vodećoj evropskoj ekonomiji tokom avgusta vratio u fazu rasta, ističe se u izvještaju agencije Rojters.
Analitičar Banke škotske Naim Vahid ocjenjuje da je rast njemačkog kompoztnog indeksa iznad kritične granice od 50 poena “veoma poztivan” signal koji bi trebalo da podstakne trgovce na obimnije poslove u transakcijama sa rizičnijim valutama i hartijama od vrijednosti.
U opisanoj tržišnoj klimi globalni indeks akcija MSCI je napredovao 0,4 odsto, dok je Panevropski indeks akcija FTSEurofirst 300 ojačao više – 1,2 odsto.
Uprkos usponu cijena akcija, koji je na većini efektnih berzi zabilježen i u završnoj trgovini u četvrtak, Rojtes podsjeća da je kinesko tržiše akcija ove sedmice pretrpilo najveći sedmični pad još od prvog kvartala prošle godine, što ukazuje da u tom segmentu poslovanja još nije ostvaren poželjni nivo globalne stabilnosti.
Na valutnim berzama evro je ponovo “preskočio” granicu od 1,43 dolara, a mjenjao se na indikativnoj deviznoj berzi u Londonu i za 86,79 penija, što znači da je prema funti ojačao do skoro jednomjesečnog maksimuma.
Dolar je, međutim, izgubio oko pola odsto vrijednosti u odnosu na korpu šest drugih jakih valuta, a kotirao je ispod 93,5 jena, pošto je zabrinutost zbog situacije na kineskom tržištu akcija naglo povećala intersovanje investitora za niskoprinosnu japansku novčanu jednicu.
Slabljenje dolara može se objasniti i novim skokom cijena nafte koja je u Njujorku, tokom rane trgovine, poskupila za oko jedan odsto – na više od 73 dolara po barelu.