LONDON, Japan i Njemačka izrazili su bojazan da oporavak njihovih ekonomija neće imati trajniji karakter ako se u međuvremenu ne nastavi sa osjetnijim vladinim stimulansima.
Sličan stav zauzimaju i američki ekonomisti koji su u Rojtersovoj anketi izrazili strahovanje da bi domaća ekonomija iduće godine ponovo mogla skliznuti u recesiju iz koje je nedavno isplivala. Doduše, tek jedna četvrtina njih vjeruje u takvu mogućnost.
Većina analitičara smatra da oporavak neće imati V profil što bi značilo povratak na pređašnje stanje jer će on biti praćen visokom nezaposlenošću i nedovoljno oporavljenim segmentom potrošačke tražnje.
I Britanci su zabrinuti da bi oporavak mogao duže trajati pa je guverner Bank of England, Mervin King, tražio čak jači podsticaj od onog koji je nedavno u visini od 50 milijardi futi sterlinga odobren. Povoljni nagovještaji koji su nedavno stizali sa najrazvijenijih tržita unekoliko su nagnali i vlade pojedinih zemalja da razmišljaju o odustajanju od daljih stimulacija.
Opomene u suprotnom smislu stižu u pravi čas, sve uoči predstojećeg sastanka lidera grupe G-20 koji se idućeg mjeseca sastaju u američkom Pitsburgu gdje će se raspravljati o globalnim finansijskim reformama. Već ove nedjelje brojni centralni bankari će biti okupljeni u Džekson Houlu, u Vajomingu, gdje će se razgovarati o eventualnom sprečavanju nove moguće finansijske krize.