SARAJEVO, Državni službenici i namještenici u Vladi FBiH, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u septembru će stupiti u generalni štrajk i tražit će smjenu cijele Vlade FBiH ako se umanjenje javne potrošnje ne bude jednako odnosilo na sve korisnike budžeta FBiH.
Ovaj zaključak usvojio je juče Sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBiH. Sindikat je najavom generalnog štrajka reagirao na odluku Vlade FBiH o platama imenovanih i izabranih zvaničnika. Po ovoj odluci, plate članova Vlade i Parlamenta FBiH iz decembra 2008. godine uvećane su za 1.500 KM, koliko iznosi funkcionalni dodatak, a potom umanjene za 15 odsto. Tako će plata predsjednika FBiH biti 3.300 KM, a njegovih zamjenika, premijera i predsjedavajućih oba doma Parlamenta FBiH 3.200 KM. Dopremijeri i dopredsjedavajući oba doma Parlamenta mjesečno će primati 3.110 KM, ministri 2.950 KM, poslanici 2.650 KM, a savjetnici 2.200 KM. Ranije su plate svim ostalim korisnicima budžeta FBiH, zbog Zakona o uštedama, vraćene na decembarski nivo, pa umanjene za 10 odsto, a regres i topli obrok su prepolovljeni.
Salih Kruščica, predsjednik Sindikata državnih službenika i namještenika FBiH, rekao je juče da je odluka Vlade FBiH o platama funkcionera nezakonita i da su, po Zakonu o državnoj službi, cijenu rada trebalo zajedno da dogovaraju Vlada i Sindikat.
“S Vladom FBiH smo usaglasili aneks kolektivnog ugovora, ali ga nismo potpisali. I bez toga bit će nam umanjene plate za 10 odsto. Nećemo to dozvoliti. Ići ćemo s pojedinačnim tužbama protiv Vlade FBiH zbog kršenja kolektivnog ugovora. A u septembru, ako Vlada FBiH ne bude htjela s nama pregovarati, krenut ćemo u generalni štrajk”, istakao je Kruščica.
Dodao je kako će tražiti sastanak s predstavnicima Vlade FBiH, od kojih će tražiti da povuku odluku o platama funkcionera i da Zakon o uštedama bude jednako primijenjen na sve uposlene. Prema procjenama Sindikata, u šest mjeseci u 10 kantona je, bez smanjenja plata, moglo biti ušteđeno više od 390 miliona KM po osnovu toplog obroka, regresa, naknada članovima komisija i prekovremenog rada.
“Na toplom obroku za 10.600 uposlenih u šest mjeseci moglo je biti ušteđeno oko 11 miliona KM, na regresu 6,3 miliona KM, naknadama za članove komisije 2,5 miliona KM, a za prekovremeni rad dva miliona KM. Po uštedama koje provode na državnim službenicima i namještenicima ljudima će primanja biti umanjena za 400 KM ili oko 30 odsto, a ne za 10 odsto”, kazao je Kruščica, objasnivši kako je MMF tražio umanjenje ukupnih troškova za 10 odsto.
“A oni su nama umanjili sve pojedinačno, i regres i topli obrok i plate, a sebi su na osnovu nezakonitog funkcionerskog dodatka uvećali plate. Svi smo spremni da se, ako treba, odreknemo i plate ako će se to odnositi na sve u Vladi FBiH, a ne samo na državne službenike i namještenike. Ako se Vlada FBiH na ovakav način brine o svojim građanima, onda nam takva vlast ne treba. Tražit ćemo njenu smjenu”, upozorio je Kruščica.
Naknade za članove komisije
U vremenu recesije Mustafa Mujezinvoić, premijer FBiH, 23. jula potpisao je zaključak na osnovu kojeg će članovima tima za utvrđivanje modela za uvezivanje penzijskog staža biti isplaćene naknade za novembar i decembar 2008. godine, umanjene za 20 odsto, kazao je Salih Kruščica.
“Ovim su potvrdili da nisu ukinute naknade za rad u komisijama. Vlada FBiH je odobrila 600.000 KM Borjani Krišto, predsjednici FBiH. Ovim novcem može raspolagati kako hoće bez ikakvog pravdanja. Gdje su ovdje uštede”, istakao je Kruščica. Nezavisne novine