BANJALUKA, Dvadeset četiri preduzeća nastala iz nekadašnjeg poslovnog sistema “Čajavec” saglasila su se da podijele imovinu koja je nekada pripadala ovom gigantu, što je proces koji je zbog blokade nekolicine direktora iz sastava ovog preduzeća stajao u mjestu od 2001. godine, rekao je Nebojša Malinić, akcionar preduzeća “Čajavec”.
Konačan sporazum o diobi imovine, prema nekim predviđanjima, trebalo bi da bude potpisan početkom naredne sedmice u Banjaluci, nakon što je konsultantska kuća “Sistem konsalting” uradila protokol o namjerama u postupku razgraničenja imovine, piše “Fokus”.
Malinić je objasnio da su trenutni korisnici i vlasnici prostora potpisali protokol kojim su se saglasili s postupkom razgraničenja imovine bivšeg “Čajavca”, između preduzeća proisteklih iz tog sistema.
“Preduzeća koja su proistekla iz sistema `Čajavec`, ali i druga pravna i fizička lica, na određen način stekla su pravo vlasništva nad nekretninama koje se u zemljišnoj knjizi i katastru vode na bivše preduzeće `Rudi Čajavec` Banjaluka. Svi oni potpisali su protokol i dogovorili razgraničenje imovine”, rekao je Malinić.
On kaže da godinama insistira na provođenju ovog procesa s obzirom na to da novi vlasnici objekata čekaju da gruntovno i katastarski uknjiže imovinu, koju su kupili 2001. godine u regularnom procesu privatizacije ili putem stečajnog postupka.
Malinić je rekao da velike zasluge za rješavanje ovog dugogodišnjeg spora pripadaju Vladi RS.
“Pojedinci su osporavali privatizaciju tih objekata. Međutim, konsultantska kuća `Sistem konsalting` Banjaluka uvidom u neophodnu dokumentaciju, konstatovala je stanje i to dostavila Vladi RS. Nakon toga svi su se saglasili da dioba bude urađena pravično, na način kako je to konstatovano u izvještaju konsultanta”, rekao je Malinić.
Pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja RS Đuro Grbić kaže da će razgraničenje biti definitivno urađeno kako bi se imovina upisala u zemljišne knjige, a potom pristupilo izradi posebnih privatizacionih programa za pet strateških preduzeća iz sastava vojne industrije “Čajaveca”.
“Kupac će kupiti u paketu svih pet strateških preduzeća. Ostali koji su već privatizovali preduzeća moći će uknjižiti svoju imovinu. Ukoliko se neka preduzeća ne slažu s nečim, moći će to riješiti sudski. Ono što je nesporno, ići će na uknjižavanje”, rekao je Grbić.
Stečajni upravnik “Čajavec – Centra za kvalitet” Savo Ševaljević kaže da je dobro što se konačno nazire kraj ovom procesu.
“Neki su mislili da `Čajavec` može proizvoditi televizore kao nekada, u trci sa svjetskim gigantima. Realnost je potpuno drugačija. Privatizacija je završena, investitori su na berzi ulagali u neka preduzeća iz sastava `Čajavca`”, kaže Ševaljević.