NJUJORK, SAD moraju da se uhvate u koštac sa ogromnim iznosom “monetarnog lijeka” koji je upumpan u finansijski sistem i sada predstavlja pretnju za najveću svjetsku privredu i njenu valutu, izjavio je američki milijarder Voren Bafet.
On je naveo da je “prava poplava federalnog novca” spasila finansijski sistem SAD-a i da je privreda te zemlje sada na putu sporog oporavka, prenosi agencija Blumberg.
Bafet je pozdravio mjere koje su usvojili američka Uprava federalnih rezervi (Fed) i vlade predsjednika Džordža Buša i Barake Obame, ali je takođe ukazao da se SAD u fiskalnom polju sada nalaze na “nepoznatoj teritoriji”.
Vlada u Vašingtonu pokušava da podstakne poslovanje i potrošnju putem 787 milijardi dolara vrijednog stimulativnog plana koji predviđa poreske olakšice i realizaciju infrastrukturnih projekata, dok su Ministarstvo finansija i Fed potrošili ogromne novčane sume na poseban program za spasavanje finansijskih institucija i oporavak bankarskog sistema.
Predviđa se da će u fiskalnoj godini zaključno sa 30. septembrom budžetski deficit SAD-a iznositi rekordnih 1,84 biliona dolara.
“I dalje se daju ogromne doze monetarnog leka i uskoro ćemo morati da se suočimo sa nuspojavama”, izjavio je bogati investitor Bafet i dodao: “Zasad je većina tih posljedica nevidljiva i mogle bi da se osećaju još dugo. Ipak, one predstavljaju rizik isto tako zlokoban kao što je bila i sama finansijska kriza.”
“Zelena emisija” će uticati da se američki budžetski deficit proširi na 13 odsto vrijednosti bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj fiskalnoj godini, dok će neto dug obuhvatiti 56 procenata BDP – a, upozorio je Bafet.
Čuveni investitor i jedan od najbogatijih Amerikanaca je tokom protekle četiri decenije uložio oko 155 milijardi dolara kupujući preduzeća u raznim delatnostima, od proizvodnje sladoleda do elektroenergetskih postrojenja.
Bafet je jedan od retkih biznismena u SAD koji su uspjeli, kako navode američka glasila, ne samo da izbjegnu gubitke već i da uvećaju vlastiti kapital tokom tekuće finansijske krize.