HAMBURG, Evro je zajednička valuta 16 zemalja evrozone i u upotrebi u još tri zemlje, ali se čini da nema ničeg zajedničkog u vezi s njenim kovanicama čiji različiti dizajn zbunjuje potrošače, potencijalno olakšava posao falsifikatorima, a u nekim slučajevima izaziva i sukobe na najvišim nivoima.
Naime, dok jedna strana svake kovanice prikazuje stilizovanu kartu zemalja članica EU kao znak evropskog jedinstva, kao stvar nacionalnog ponosa dizajn druge strane prepušten je svakoj pojedinačnoj zemlji koja koristi evro. To je rezultiralo puštanjem u opticaj tolikog broja različitih kovanica da su postale predmetom interesa kolekcionara čak i u onim zemljama u kojima je evro lokalna valuta.
Krajem juna u opticaju je bilo gotovo 85 milijardi kovanica ukupne težine 360.000 tona i vrijednosti 21 milijardu evra.
Različiti nacionalni dizajni na njihovoj poleđini mnogo govore o tome kako se zemlje koje su ih iskovale žele predstaviti svijetu. Kipar, primjera radi, svoje kovanice od dva evra obilježava prikazom 5.000 godina starog idola koji “predstavlja doprinos te zemlje ljudskoj civilizaciji od praistorije”. To je važna tvrdnja za ostrvo često predstavljano u Evropi kao siromašno, podijeljeno i predano opsesivnom natezanju s Turskom.
Ove zime jedno rješenje je uspjelo čak da izazove diplomatski spor, kada su se najveće evropske države sukobile s najmanjom, Vatikanom. Naime, kao i u svim evropskim monarhijama, vatikanske kovanice prikazuju državnog čelnika, papu. Tako, kada je papa Jovan Pavle Drugi preminuo 2005, očekivalo se da će Vatikan pričekati do odabira sljedećeg pape prije osmišljavanja nove kovanice. Međutim, ta je država umjesto toga odmah izdala seriju kovanica na kojima se nalazila latinska fraza “sede vacante”, da bi sljedeću seriju pustila u opticaj po imenovanju novog pape Benedikta Šesnaestog.
“Samo su htjeli zaraditi na tome”, rekao je jedan visokopozicionirani zvaničnik EU, naglasivši kako se većina kovanica prodaje kolekcionarima umjesto da se pusti u opticaj, kao što to propisuju EU zakoni.
To je pitanje u februaru doguralo do najviših državnih nivoa na sastanku ministara finansija EU koji su ustvrdili kako sve kovanice namijenjene puštanju u opticaj moraju biti puštene u opticaj.