BANJALUKA, Voćari Republike Srpske (RS) koji proizvodnju imaju na gotovo 1 000 hektara sa oko dva miliona različitih voćnih vrsta, uopšte nisu organizovani zbog čega godišnje gube velika podsticajna i sredstva za premije koja im pripadaju, zaključak je zajedničkog sastanka predstavnika proizvođača, te naučnih i stručnih ustanova i resornog Ministarstva.
Na današnjem sastanku u Banjaluci osnovan je Inicijativni odbor koji će do kraja avgusta izvršiti pripreme za osnivanje Udruženja voćara RS, a u narednih šest mjeseci i pripreme za donošenje Pravilnika o integralnoj proizvodnji voća u RS.
Učesnici sastanka dogovorili su i zajednički nastup voćara i predstavnika naučnih i stručnih institucija u ovoj oblasti na izložbi voća koja će u okviru Sajma poljoprivrede biti održana u Banjaluci polovinom septembra.
Sastanku koji je organizovalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS prisustvovali su predstavnici Naučnog voćarskog društva RS, Instituta za voćarstvo Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci, te predstavnici proizvođača voća i resornog Ministarstva.
Nakon sastanka o problemima i predstojećim zadacima voćara u RS, na konferenciji za novinare govorili su predsjednik Naučno voćarskog društva RS Boris Pašalić, profesor voćarstva na Poljoprivrednom fakultetu u Banjaluci Nikola Mićić i voćar iz Jablanice kod Gradiške Božo Babić.
Portparol Ministarstva poljoprivrede Bojan Kecman iznio je podatak da se na više od 650 hektara u RS uzgaja gotovo dva miliona sadnica oko 15 vrsta različitog voća, dok se u sistemu integralne proizvodnje na 283 hektara uzgajaju uglavnom jabuke, breskve, kruške i šljive, što predstavlja veliki izvozni potencijal RS, pod uslovom da se u ovu granu sistematski ulažu predviđena sredstva za razvoj i podsticaje.
Predstavnici voćarskih institucija i proizvođači založili su se da resorno Ministarstvo izradi dopune postojećeg pravilnika o podsticajima u poljoprivredi, gdje bi se sredstva za oblast voćarstva planirala za pet godina koliki je optimalni planski rok za voćarsku proizvodnju.