ZAGREB, Najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku Hrvatske pokazuju da je nastavljeno usporavanje rasta potrošačkih cijena u RH na godišnjem nivou, dok su promjene na mjesečnom nivou uglavnom bile posljedica sezonskih kretanja u privredi.
U poređenju sa junomove godine promatrane cijene niže su za 0,7 odsto, što predstavlja prvi ovogodišnji mjesečni pad potrošačkih cijena, pišu analitičari Raiffeisen Consultinga. Mjesečni pad cijena dobara i usluga, koje se koriste za osobnu potrošnju, ponajviše je generiran padom cijena prehrane i bezalkoholnih pića (-1,7 odsto) odnosno cijena odjeće i obuće (-8,2 odsto) kao posljedica sezonskih sniženja, ali i pada domaće potrošnje. Dodatni pad potrošačkih cijena u odnosu na jun ublažen je rastom cijena ugostiteljskih usluga (+2,6 odsto), cijena rekreacije i kulture (+2,2 odsto), te rastom cijena stanovanja, vode, energije, plina (+0,9 odsto) kao posljedica rasta cijena goriva.
U usporedbi sa julom prošle godine, potrošačke cijene više su za 1,2 odsto, što predstavlja najslabiji rast u posljednje dvije i po godine, navode iz Raiffeisena. Na godišnjem nivou cijene zdravstvenih usluga i dalje bilježe iznadprosječni rast od gotovo 20 odsto, dok su cijena alkoholnih pića i duhana rasle po stopi od 15,7 odsto. Rast administrativno utvrđenih cijena rezultovalo je povećanjem cijena električne energije i plina za domaćinstva od preko 16 odsto. Iz istog razloga zabilježen je i snažan godišnji rast cijena zdravstvenih usluga. Istovremeno, rekordno visok nivo cijena sirove nafte u prošloj godini rezultovali su padom maloprodajnih cijena naftnih derivata od 21,4 odsto na godišnjem nivou.
U nadolazećim mjesecima analitičari očekuju da će na kretanje potrošačkih cijena biti zabilježen uticaj povećanja stope PDV-a i uvođenja trošarina na nivou inflacije. Takođe, pri kraju godine izgubiće se pozitivan uticaj više lanjske baze pa je izgledno jačanje inflatornih pritiska na godišnjem u posljednjem tromjesečju. Ipak, na snagu inflatornih pritisaka krajem ove te početkom naredne godine važan uticaj imaće i intenzitet deprecijacijskih pritiska na kunu, zaključuju analitičari.Poslovni dnevnik