BEČ, Strani radnici ” na crno” u Austriji bivaju sve češće otkriveni, objavljeno je u Beču na osnovu podataka za prvih šest mjeseci ove godine.
Službenici Kontrole ilegalno zaposlenih (KIAB) u prvoj polovini ove godine su, naime, otkrili 5.710 stranih ilegalnih radnika, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu finansija Austrije Rajnhold Lopatka.
On je rekao da su izrečene kazne kompanijama koje su angažovale ilegalne radnike u ukupnoj vrijednosti od 15,87 miliona evra.
Kvota uhvaćenih ilegalnih stranih radnika , na osnovu ukupno 35.269 kontrolisanih lica, premašila je 16,2 odsto, što je više u odnosu na 13,5 procenata u prvoj polovini 2008.godine.
U austrijskoj pokrajini Burgenland ista kvota je, u periodu januar – jun ove godine, bila čak 25,52 odsto, a na drugom mjestu se po tom pokazatelju nalazi Gornja Austrija, ispred Beča.
KIAB sve češće kažnjava ne samo šefove firmi već i poljoprivrednike koji sistematski zapošljavaju na nedozvoljen način, ili ne prijavljuju domaću radnu snagu socijalnom osiguranju.
Tako je kaznu od 100.000 evra morao da plati poljoprivrednik koji je zapošljavao 46 radnika i to za satnicu od svega tri evra.
Sličnu kaznu KIAB je izrekla jednom građevinskom preduzeću koje je ilegalno zapošljavalo 18 bugarskih zavarivača.
KIAB je postala sve efikasnija, nakon što je broj službenika te državne ustanove povećan sa prvobitnih 100 na 310 zaposlenih, a dodatnih 20 se nalazi u obuci.
Poznavaoci načina rada KIAB ističu da to decentralizovana ustanova koja djeluje lokalno, sa ukupno 40 timova, a njeni službenici posjećuju preduzeća, poljoprivredna imanja, kao i građevinske radove i tamo kontrolišu radnu snagu.
Najveći broj ilegalno zaposlenih ima u austrijskom građevinarstvu (26 odsto), a takva situacija traje, praktično, već decenijama.
Na drugom mjestu po broju radnika – ilegalaca – je ugostiteljstvo (25 odsto), zatim automehanika (devet odsto) i poljoprivreda (sedam odsto).
Podaci austrijskog ministarstva finansija pokazuju da su ilegalni radnici, uhvaćeni u prvoj polovini ove godine, “koštali” državu, zbog neuplaćenog poreza i drugih dažbina u budžet, oko 31 milion evra. Austrijska država, međutim, godišnje gubi oko 20 milijardi evra zbog funkcionisanja ilegalne radne snage, procjenjuju domaći analitičari.Tanjug