BEOGRAD, U Srbiji je zaposlenost mladih do 30 godina u privredi 3,46 puta manja nego u Evropskoj uniji (EU), što znači da spada u zemlje sa starom populacijom zaposlenih, saopšteno je danas iz Unije poslodavaca Srbije (UPS).
Osim Srbije zemlje sa starom populacijom zaposlenih su i BiH, Crna Gora, Makedonija, Albanija, Moldavija i Gruzija, a sve ih karakteriše velika tehnološka zaostalost privrede i nizak nivo modernih industrijskih znanja među zaposlenima, navodi se u saopštenju a prenose beogradski mediji.
UPS je obavila istraživanje na reprezentativnom uzorku od 58 malih, srednjih i velikih preduzeća u Srbiji o zastupljenosti ljudi mlađih od 30 godina u menadžmentu, proizvodnji, uslužnim sektorima, komercijali, skladišnim i transportnim službama ovih firmi.
Anketa je pokazala da mladi do 30 godina čine svega 5,18 odsto ukupnog broja zaposlenih u privredi Srbije, dok recimo u Irskoj čine 21 odsto zaposlenih, u Njemačkoj 18,9, Španiji 18,8 i Austriji 18,2 odsto.
Istraživanje je pokazalo i da se mlađi od 30 godina u srpskim preduzećima pretežno koriste kao fizička radna snaga, a na drugom mjestu je obavljanje poslova iz oblasti transporta roba i terenskih usluga. Procenat zastupljenosti mlađih od 30 godina u menadžmentu kompanija na tlu EU je 4,5 odsto, što je deset puta veća zastupljenost nego u Srbiji.
Anketa je obuhvatila i mišljenja direktora i vlasnika preduzeća o zaposlenima mlađim od 30 godina u okviru njihovih kolektiva, koji su kao njihove prednosti naveli želju za zaradom i napredovanjem, brže učenje i savladavanje stručnih i tehničkih obuka i bolje poznavanje rada na računarima i savremenih tehnologija.
S druge strane, mane su nesposobnost ili minimalna sposobnost za kvalitetan praktičan rad, nepoznavanje tenoloških procesa proizvodnje, nesnalaženje u komunikaciji sa poslovnim partnerima i nedostatak opšte kulture i neozbiljno ponašanje na radnom mestu.
Politika zapošljavanja u razvijenim zemljama svijeta bazirana je na kvalitetnoj edukaciji i što većoj uposlenosti mladih, pošto se oni u periodu od 25 do 35 godine života smatraju najproduktivnijom radnom snagom, dodaje se u saopštenju.