BANJALUKA, Zbog neracionalnog propisivanja recepata i proširenja pozitivne liste lijekova, troškovi Fonda zdravstvenog osiguranja RS za lijekove koji se izdaju na recert iz godine u godinu se povećavaju.
– Za prvih šest mjeseci ove godine trošak Fonda za lijekove koji se izdaju na recept iznosio je 25 miliona maraka, dok je za isti period prošle godine taj trošak iznosio 19,5 miliona. Prošle godine ta cifra je iznosila 42 miliona maraka – rekla je portparol Fonda zdravstvenog osiguranja RS Nikolina Dušanić.
Prema njenim riječima, ljekari su u Srpskoj u prvoj polovini 2009. propisali 2.630.687 recepata za lijekove sa pozitivne liste.
– U Srpskoj pacijentima se najviše propisuju lijekovi za krvni pritisak, aritmiju, srčana oboljenja, zatim antidepresivi, lijekovi za smirenje, te lijekovi koje koriste dijabetičari koji ne mogu bez insulina – rekla je Dušanićeva.
Za cijelu 2008. godinu, kaže Dušanićeva, u RS je propisano 4.680.271 recepata ili, u prosjeku, 3,8 recepata po osiguranom licu.
Ljekari kažu da se lijekovi uvijek racionalnije mogu propisivati, ali da su i oni često pod pritiskom pacijenata, koji nekada insistiraju da im se propišu određeni lijekovi.
– Pacijenti nikad ne smiju ostati uskraćeni za lijek koji im je neophodan. Međutim, ljekari treba da ograničavaju propisivanje lijekova i da vode računa da pacijenti ne stvaraju kućne zalihe lijekova. To se najčešće dešava kada su u pitanju antibiotici i antihipertenzivi, jer se oni najviše neracionalno propisuju – kažu ljekari.
U Fondu ističu da, u slučajevima kada se utvrdi da je neki ljekar propisao više recepata od prosjeka, obavještavaju dom zdravlja i traže obrazloženje. U ovoj godini, kaže Dušanićeva, nije utvrđeno da je neki ljekar neopravdano propisao preveliki broj recepata.
– Standardom je definisan broj recepata koji je dozvoljen jednom ljekaru da propiše, ali taj broj nije isti za svakog ljekara. Sve zavisi od toga koliko stanovnika broji koji tim porodične medicine i kakva je starosna struktura pacijenata. Ako među pacijentima jednog tima porodične medicine ima mnogo starije populacije, to automatski iziskuje više recepata za propisivanje – objasnila je Dušanićeva.
Na trend rasta potrošnje lijekova, dodala je Dušanićeva, najviše utiče starenje stanovništva i agresivna kampanja farmaceutske industrije.
Srbija
Ljekarska komora Srbije nedavno je od Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje ove zemlje zatražila da objelodani imena ljekara koji nesavjesno propisuju lijekove na recept, s obzirom da je u prva četiri mjeseca ove godine propisano čak dva i po miliona kutija medikamenata više u odnosu na isti period lani. Takođe, u prvih šest mjeseci u Srbiji je propisano 1.331.129 recepata više u odnosu isti period prošle godine. Glas Srpske