SARAJEVO, Nakon neuspjelog pokušaja da se s poslodavcem postigne dogovor o isplati zaostalih plata i doprinosa i konačno definiše status većinskog vlasnika, Sindikalna organizacija fabrike “Energoinvest RAOP” iz Istočnog Sarajeva saopštila je juče da su radnici stupili u štrajk.
– Razlog nastavka štrajka, koji je zamrznut 21. aprila ove godne, jeste neizvršavanje obaveza od strane većinskog vlasnika preduzeća i nerješavanje statusnog pitanja koje se odnosi na vlasništvo. Moram da napomenem da je ugovor o privatizaciji istekao 27. maja i da do današnjeg dana nije poznato ko je većinski vlasnik firme. “Jugo trejd” iz Beograda kupio je 64 odsto državnog kapitala u RAOP-u prije tri godine pod određenim uslovima. Neki od tih uslova nisu ispunjeni. Plan poslovanja u trećoj godini bio je 17 miliona maraka, a ispostavilo se da su prihodi bili svega 3,7 miliona. Fiktivno je primljeno 258 radnika, samo da bi se ispunio jedan od bitnih uslova iz ugovora. Svi ti radnici koji su primljeni preko agencije “Spektar” iz Banje Luke nijedan dan nisu se pojavili u našem preduzeću, a radni odnos im je raskinut 22. juna, odnosno 25. juna ove godine. Sve to govori da su se služili prevarom kako bi prikazali da na isteku treće godine imaju 600 zaposlenih radnika – rekao je predsjednik Sindikata radnika u ovom preduzeću i predsjednik Štrajkačkog odbora, Rade Vasković.
Prijeratni privredni gigant iz Lukavice, koji je zapošljavao oko tri hiljade radnika, doveden je do prosjačkog štapa. Od nove godine, ovo preduzeće napustilo je 68 radnika, a njih 328, koliko ih je ostalo, spremno je da stupi i u štrajk glađu.
– Učinićemo sve da se izborimo za svoja prava. Tražimo isplatu plata za posljednjih sedam mjeseci, ali i da nam uplate doprinose za period od jula 2008. godine. Uputili smo dopis Vladi i premijeru, Miloradu Dodiku, da preduzme hitne mjere u rješavanju naših problema. S obzirom da premijer predsjedava Savjetom za privatizaciju, očekujemo njegov dolazak, jer smo svjedoci da niko dugi niti hoće niti ima razumijevanja za situaciju u kojoj se nalazimo – kazao je Vasković.
Problemi u ovom preduzeću kulminirali su krajem 2008. godine kada je došlo i do obračuna radnika vatrenim oružjem.
Anđelko Stupar, jedan od većine radnika koji su cijeli radni staž proveli u RAOP-u, ističe da je situacija više nego alarmantna.
– Radnici su na ivici nerava. Neimaština i obmane dovele su do toga da se naša dvojica kolega obračunaju vatrenim oružjem. Nekad smo od radničke plate mogli da živimo luksuzno, a danas nemamo ni za hljeb. Štrajkovaćemo sve dok nam ne isplate zaostale plate i ne obezbijede posao. Za protekle tri godine, otkako je preduzeće privatizovano, poslodavci nam nisu ništa obezbijedili. Mi ne tražimo socijalnu pomoć već posao i tržište. Dosta nam je lažnih obećanja – naglasio je Stupar. Fokus
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Interesantno. Sinoc su na dnevniku objavili da je fizicko lice koje je vlasnik preduzeca “Jugo trejd” iz Beograda bivsi fudbalski sudija.
Morali bi smo pitati drzavu cime su se nadlezni sluzbenici rukovodili kada su prodavali preduzeca iz metalne i elektroindustije keksadzijama kao sto je to slucaj sa IAT-om i bivsim fudbalskim sudijama?
Ni keksadzija ni bivsi fudbalski sudija i pored ulozenih nadljudskih napora nisu uspjeli da nadju posla za metalce. Mozda kada bi u sljedecoj fazi igre prodali iste firme pekaru i burekdziji i rezultat bio bolji?