ZAGREB, Najveći dio od dvije milijarde kuna, koliko će do kraja godine porez donijeti u proračun, država će uzeti najkreativnijem dijelu radnika: visokoobrazovanima koji čine 20 odsto zaposlenih – a to je oko 300 000 osoba.
Kako piše Vecernji.hr, univerzitetski profesor, inženjer, sudac ili liječnik specijalist platiće još oko 2.000 kuna solidarnog poreza za spas državnih finansija, a otprije se zna da je riječ o grupaciji koja je pod najvećim poreznim opterećenjem. Zbog brojnih izuzetaka ljudi s niskim dohocima zapravo ne plaćaju porez, a ne plaćaju ga ni bogataši iz raznoraznih razloga. Ekspresno odustajanje od isplate dividendi, koja se takođe oporezuje od 1. avgusta, pokazuje da se vlasnici kompanija neće zamarati moralizovanjem oko izvlačenja zemlje iz krize.
Ekonomisti su izračunali da će veći porezi smanjiti godišnji BDP zemlje još 500 miliona evra jednostavno zato što će se manje trošiti, kredita takođe nema, a građani će se dodatno zakočiti u strahu od budućnosti. Okosnicu potrošnje čini srednji sloj kojem je država zahvatila u 4 odsto primanja, banke su povećale kamate, a i otkazi tom sloju neprestano vise nad glavom. Da bi se skupilo 2 milijarde kuna koliko će krizni porez “pojesti” od plata i penzija, 32 hiljada zaposlenih u državi mora raditi punih godinu dana. Poslovni.hr