VAŠINGTON, Američka hipotekarna kreditna ustanova Fannie Mae danas je objavila da je u proteklom kvartalu zabilježila neto gubitak u iznosu od 14,8 milijardi dolara, te će se ponovno za pomoć trebati obratiti američkoj vladi.
Navedena je kompanija u drugom tromjesečju poslovala s gubitkom u iznosu od 14,8 milijardi dolara, dok je u istom razdoblju prošle godine gubitak iznosio 2,3 milijarde dolara. U prva tri mjeseca ove godine Fannie Mae je zabilježila gubitak od 23,2 milijarde dolara. Kako piše Reuters, povećanje gubitka je posljedica 18,8 milijardi gubitka na kreditnom tržištu zbog lošeg stanja na tržištu nekretnina. Gotovo četiri odsto kredita koje je izdala Fannie nisu plaćeni u prošloj fiskalnoj godini, u poređenju s 1,4 posto u godini prije.
Iz kompanije su izjavili da je stanje na tržištu i dalje izuzetno teško te pa se očekuje da će velik gubitak zabilježiti i u ovom tromjesečnom periodu, odnosno deveti kvartal zaredom. Zbog toga će vjerovatno zatražiti oko 11 milijardi državne pomoći.
Podsjetimo, Fannie Mae i njenog konkurenta Freddie Maca u septembru prošle godine preuzela je američka vlada kako bi se izbjegao njihov kolaps pod naletom krize na tržištu drugorazrednih hipotekranih zajmova. Poslovni.hr
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
…a vlada ce odstampati jos koji trilion dolara i pokriti gubitak. stice se utisak da su gubici namjerni kako bi americka drzava (odnosno creme de la creme americkog drustva) preuzela sve poluge u privrednom zivotu najjace svjetske ekonomije.
hm.