SARAJEVO, Cijene studija za redovne studente koji će ove godine pohađati drugi ciklus studija po bolonjskom sistemu, odnosno magistarski studij, nisu ujednačene na javnim univerzitetima u BiH i kreću se od 100 KM do 5.000 KM po godini.
Na nekoliko bh. univerziteta redovni studenti su obavezni platiti upisninu, koja košta od 100 do 150 KM. Najskuplji magistarski studij po bolonjskom sistemu je na fakultetima Univerziteta u Tuzli i kreće se od 3.000 do 5.000 KM po godini, jer Vlada ovog kantona ne finansira redovne studente.
Predstavnici Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu smatraju kako bi cijene studija na svim javnim univerzitetima u BiH trebalo da budu ujednačene.
“Ujednačene cijene olakšale bi studiranje mladima. Fakulteti gdje je studij jeftiniji ne bi bili pretrpani”, rekao je Adi Džamalija, predsjednik Studentskog parlamenta.
Cijena prvog ciklusa studija za redovne studente na gotovo svim javnim fakultetima u BiH je ujednačena i iznosi oko 100 KM, dok se cijene za redovne samofinansirajuće i vanredne studente od 400 do 2.000 KM.
Džemo Tufekčić, rektor Tuzlanskog univerziteta, kaže da je cijena drugog ciklusa studija po bolonjskom sistemu ostala nepromijenjena u odnosu na raniji sistem studiranja.
“Kada je riječ o troškovima studiranja u drugom ciklusu ili magistarskom studiju, cijene su zadržane iz ranijeg sistema. Nema razlika između vanrednih i redovnih studenata i svi jednako plaćaju. Studenti koji su upisali drugi ciklus na fakultetima društvenih nauka moraju platiti 3.000 KM za godinu, te 2.500 KM za prijavu i odbranu magistarskog rada i komisiju. Postdiplomci na medicini, farmaciji i fakultetima tehničkih nauka godinu moraju platiti 5.000 KM i 2.500 KM za prijavu i odbranu magistarskog rada i komisiju”, rekao je Tufekčić.
Dodao je kako redovni studenti na dodiplomskom, odnosno prvom ciklusu studija po bolonjskom sistemu, plaćaju samo upis, dok redovni samofinansirajući na društvenim naukama godinu plaćaju 1.200 KM. Na fakultetima tehničkih i prirodnomatematičkih nauka godinu plaćaju 1.500, a godina na farmaciji i medicini košta 1.800 KM.
Prema odluci Vlade Kantona Sarajevo, redovni studenti na drugom ciklusu studija plaćaju samo upisninu od 130 KM, dok su studenti koji su se tek upisali na fakultet (prvi ciklus) obavezni platiti upisninu do 100 KM. Ovih troškova oslobođena su djeca šehida i poginulih boraca.
“Akademska godina za redovne samofinansirajuće studente na postdiplomskom studiju po bolonjskom sistemu košta 1.000 KM, a za vanredne 800 KM. Ista je cijena studija i za redovne samofinansirajuće i vanredne studente u prvom ciklusa studija po bolonjskom sistemu”, navedeno je u odluci Vlade KS.
Redovni studenti na fakultetima Univerziteta u Zenici i u prvom i u drugom ciklusu studija plaćaju samo upisninu koja iznosi 100 KM.
“Redovni samofinansirajući studenti godinu na magistarskom studiju plaćaju 1.500 KM, a na dodiplomskom 800 KM”, objasnili su predstavnici Zeničkog univerziteta.
Vojo Višekruna, pomoćnik rektora za nastavu i studente Sveučilišta u Mostaru, rekao je kako su cijene prvog i drugog ciklusa na fakultetima jednake i da redovni studenti na oba ciklusa plaćaju samo upisninu, koja se kreće od 100 do 150 KM.
“Redoviti samofinancirajući studenti, koji oba ciklusa pohađaju na Ekonomskom, Pravnom, Građevinskom, Filozofskom, Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, strojarstva i računarstva te Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu semester plaćaju 600 KM Nezvisne novine