BANJALUKA, Eksperti Asocijacije evropskih regija u sljedećih desetak dana poslaće upitnik predstavnicima vlasti i proizvođačima iz Republike Srpske na osnovu kojeg će biti urađena studija o procjeni potencijala biomase za proizvodnju energije RS.
Ovo je rekla portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS Aleksandra Vukašinović.
– Evidentno je da postoji potencijal, ali on nije iskorišćen – kazala je Vukašinovićeva.
Skupština Evropskih regija obavila je tokom prošle sedmice četvorodnevno istraživanje energetskih potencijala u Republici Srpskoj, s ciljem da se utvrdi potencijal regiona za električnu i toplotnu energiju iz biomase, uključujući biomasu iz drvnog, poljoprivrednog i komunalnog otpada.
– Kao region sa ograničenim gasnim resursima, ali pokriven sa mnogo ruralnog područja i šuma (oko 47 odsto teritorije), Republika Srpska nastoji da smanji ekstenzivno korišćenje električne energije dobijene iz alternativnih tehnologija. Procijenjeno je da oko 800.000 kubnih metara šume može da proizvede oko 100 GW/h “zelene” električne energije godišnje. Međutim, ovaj potencijal nije iskorišćen na pravi način. Veći dio otpada iz biomase se kao produkt izvozi i od njega nema koristi domaće tržište – navedeno je na sajtu Asocijacije evropskih regija.
Ratifikacija Kjoto sporazuma u maju 2008. godine, je otvorila mogućnost BiH da mobiliše resurse sa niskom emisijom ugljen-dioksida, smanji emisiju gasova i razvija zelenu energiju.
– Međutim, nedostaje legislativa koja bi dala snažan signal zainteresovanim i potencijalnim investitorima, da je zemlja spremna za implementaciju Kjoto protokola – piše na sajtu Asocijacije .
Problemi
Tokom sastanka sa proizvođačima, predstavnicima Vlade RS i privatnih investitora, eksperti iz Rumunije, sjeverne Mađarske i Venecije i predstavnici Asocijacije evropskih regija su uočili određene probleme.
– To su, prije svega, zakonsko neslaganje u odnosu na sakupljanje, raspolaganje i uklanjanje šumskog otpada, kao i cijena koštanja proizvedene energije i dostupnost podataka – piše u analizi.Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Republika Srpska ima izvanredan potencijal za proizvodnju alternativne energije iz biomase a pre svega iz Sumskog drveta gdi postoji veliki interes investitora iz zemalja EU.Rast energenata u svijetu koji se ocekuje, odlucit ce dalji vremenski tok trajanja ekonomske krize.Uovoj situaciji potrebno je pre svega sto kvalitetnije iskoristiti sve postojece resurse kroz strana ulaganj kada je nasa ekonomija u padu i nema mogucnosti investiranja.
Evo, danas sama bio na saboru trubaca u Guci.
Tamo je pored te trube i bila neka mini-sajamska prezentacija. Na tom sajmu nasao sam neki ”prikljucak” na pelet za sporet smederevac, covek lijepo nam prezentovao i kaze da tona peleta, mjenja 8 kubnih (kubnih) metara drveta. pelet kaze kosta u Srbiji tona oko 120 Evra, a taj prikljucak kosta oko 5oo Eura. Pa pogledajte da li je to isplativo.
Da li neko zna?