BANJALUKA, Delta Maksi Grupa prava u BiH uvodi biorazgradive kese u sve maloprodajne objekte širom Bosne i Hercegovine u želji da svojim resursima doprinese očuvanju životne sredine , istaknuto je na današnjem predstavljanju projekta uvođenja biorazgradivih kesa u prodajne objekte širom BiH održanom u Banjaluci.
“Projekat uvođenja biorazgradivih kesa promovisan pod sloganom “Za bolje navike” predstavlja dokaz da kompanija Delta Makci djeluje proaktivno, realizujući projekte prije Zakona koji će regulisati ovu oblast poslovanja”, rekla je CSR menadžer Delta maksija , Milica Babić.
Ona je istakla da je Delta Maksi grupa inicirala proizvodnju biorazgradivih kesa, što je kako ona kaže značilo aktivnu saradnju sa engleskom kompanijom Simfoni Environmetal iz Velike Britanije i šest dobavljača u Srbiji.
“Smatramo da kao veliki maloprodajni lanac imamo obavezu da se uključimo u rješavanje problema masovne upotrebe običnih plastičnih kesa “, rekao je direktor Delta Maksi Internacional, Mark Ernest Garofani i dodao da je uvođenje biorazgradivih kesa predstavlja način da se ograniče negativne posljedice upotrebe obične plastike.
Garofani je naglasio da je strateško opredjeljenje kompanije društveno odgovorno djelovanje ističući da će kompanija i ubuduće raditi na projektima koji imaju za cilj zaštitu životne sredine, naglasivši da iako su troškovi proizvodnje biorazgradivih kesa veći u odnosu na troškove proizzvodnje običnih plastičnih kesa sedam odsto, sve kese će se i dalje besplatno dijeliti potrošačima.
On je istakao da je od brojnih prednosti biorazgradivih kesa najvažnije to što se ove kese razgrađuju 100 puta brže od običnih plastičnih kesa , odnosno za četiri umjesto 400 godina i to bez štetnih ostataka.
Prema riječima Garofanija dnevno se u maloprodajnim objektima kompanije Delta Maksi širom BiH troši od 25.000 do 40.000 kesa.
Garofani je podsjetio da je kompanija Delta Maksi prisutna na BiH tržištu od juna 2007. godine kada je potpisan ugovor o preuzimanju trgovinskog lanca Tropik, te da se u sastavu nalazi 10 Maksi supermaketa u Banjaluci, Bijeljini, Brčkom, Doboju, Prnjavoru, Jajcu, Novom Gradu i Trebinju, kao i devet Mini Maksi prodavnica u Banjaluci, Trebinju, Ljubinju, Nevesinju i Bileći i tri Tempo centra u banjaluci, prijedoru i Brodu.
Prema riječima Garofanija, Delta Maksi se se nastoji širiti na tržištu BiH , te otvarati prodajne objekte i u Mostaru, Sarajevu, Bihaću i Tuzli.
Vođa projektnog tima uvođenja bioragradivih kesa u delta Maksiju Radenko Kerkez je pojasnio da se u proizvodnji biorazgradivih kesa najznačajnija novina odnosi na dodavanje D2W aditiva koji običnoj plastici mijenja svojstva i čini je biorazgradivom.
Pomoćnik ministra za prostorno uređenje , građevinsratvo i ekologiju RS Maida Ibrišagić – Hrstić je istakla da ovo ministarstvo podržava projekat uvođenja biorazgradive ambalaže na prostore RS i BiH i naglasila, da će ovo ministarstvo do kraja ove godine sačiniti kvalitetnu uredbu kojom će se oblast upravljanja otpadom i zaštitu životne sredine uopšte u potpunosti uskladiti sa evropskim direktivama i standardima.
Ona je pozvala i ostale kompanije da se uključe i podrže projekat uvođenje biorazgradivih kesa u prodajne objekte.
Izvršni direktor Foruma nevladinih organizacija Derventa Čedomir Ćorić je istakao da nevladine organizacije podržavaju ovaj projekat uvođenja biorazgradivih kesa, podsjetivši da se svake godine u svijetu upotrjebi 500 milijardi plastičnih kesa, milion svake minute u prosjeku svakih 12 minuta se upotrebi jedna plastična kesa kojoj je potrebno 1000 godina da se razgradi.
Prema riječima Ćorića godišnje umire milion ptica i 100.000 morskih sisara zato što zamjenjuju plastiku za hranu.
Prema podacima iz Agencije za statistiku BiH i Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u BiH je prošle godine uvezeno više od 2,2 miliona kilograma PVC vrećica.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
neznam kome ce te prodavati musterije ste izgubili a radnici vam odlaze koga ce te zaopsliti da se izivljavate. Kako se niko od nadleznih ne zapita sta se desava u marketu maxi obilicevo banja luka i kako najbolji radnici odlaze mozda je bolje da zamjenite upravnicu odnosno daje vratite na kasu gdje joj je i mjesto
Kako završi i da li završi priča sa Boskom?