VAŠINGTON , Američki predsjednik Barak Obama izjavio je da SAD i Kina dijele zajednički interes u pokušajima da postignu ekonomski oporavak i pozvao na uspostavljanje čvršćih veza dvije zemlje.
Otvarajući dvodnevni Strateški i ekonomski dijalog SAD i Kine u Vašingtonu, Obama se u najvećem dijelu govora usredsrijedio na ekonomsku saradnju i načine da se ponovo uspostavi globalni privredni rast.
“Tekuća ekonomska kriza učinila je jasnim da se odluke koje mi donosimo unutar naših granica odražavaju na čitavu svjetsku ekonomiju. Zbog toga se moramo obavezati na čvrstu bilateralnu i multilateralnu saradnju”, naveo je predsjednik SAD i dodao da je to podjednako važno ne samo u Njujorku i Sijetlu, već i u Šangaju i Šendženu.
Strateški dijalog se tradicionalno održava pod pokroviteljstvom američkog Ministarstva finansija, ali ovim razgovorima, prvim od dolaska Obame na vlast, uz ministra finansija Timotija Gajtnera predsjedava i državna sekretarka Hilari Klinton, dok sa druge strane stola sjedi kineski vicepremijer Vang Čišan.
Gajtner je istakao da Kina može da igra veliku ulogu u ponovnom uspostavljanju rasta globalne privrede time što će nastaviti da podstiče potrošnju u zemlji i smanjuje izvoz. Američki ministar finansija je izbjegao da pomene osjetljivo pitanje kineske valute i umjesto toga je pažnju usmjerio na ohrabrenje Pekinga da shvati da američki potrošači koji stežu kaiš ne mogu i dalje da podstiču svjetsku ekonomiju.
“Kineski uspjeh u pomjeranju strukture privrede ka rastu kojem podsticaj daje domaće tržište, uključujući davanje većeg značaja povećanju potrošnje kineskih građana, daće ogroman doprinos bržem, ujednačenijem i održivijem globalnom rastu”, rekao je Gajtner.
Administracija bivšeg američkog predsjednika Džordža Buša pokrenula je 2005. razgovore između finansijskih zvaničnika dviju zemalja koji su se održavali dva puta godišnje, ali je Obama u te razgovore uključio i diplomate i smanjio broj susreta na jednom godišnje, pri čemu će se Vašington i Peking smjenjivati kao domaćini.
Klintonova i Gajtner su u zajedničkom članku, objavljenom u američkom listu “Vashington Post”, ukazali na rastući značaj bliskih odnosa uzmeđu dviju zemalja, s obzirom na sve veću političku i ekonomsku moć Kine.
“Jednostavno rečeno, malo globalnih problema mogu riješiti same SAD ili sama Kina, ali malo problema može biti riješeno bez SAD i Kine zajedno”, naveli su oni.
Najavljeno je da će tokom razgovora kineskoj strani biti predočeno da smanji izvoz jeftine robe široke potrošnje u SAD i da kupuje više u inostranstvu. Govoreći o osiguranju globalnog oporavka iz najveće ekonomske krize u posljednjih nekoliko decenija Gajtner i Klintonova su istakli da će Amerikanci dati doprinos u povećanju štednje, jačanju svog finansijskog sistema i investiranju u energetiku, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu kako bi američka nacija postala produktivnija i prosperitetnija.
“Kad je riječ o Kini, tu treba nastaviti s reformom finansijskog sektora i razvojem. Takođe treba podsticati rast domaće tražnje i učiniti da kineska ekonomija bude manje zavisna od izvoza. Povećanje ličnog prihoda i jačanje socijalne sigurnosti pružili bi snažan podsticaj kineskoj domaćoj tražnji i globalnom rastu”, naveli su američki funkcioneri.
Oni su se založili da obje zemlje moraju izbjeći iskušenja da zatvaraju svoja tržišta za trgovinu i investicije te da predano rade na stvaranju novih mogućnosti da se radnici i firme iz dvije zemlje podjednako nadmeću kako bi Kina i SAD imali korist od ubrzanog jačanja američko-kineskih ekonomskih odnosa.
Kina je u Vašington poslala delegaciju od 150 ljudi, najveću koja je ikada došla u SAD, a činjenica da je skup otvorio Obama pokazuje koliki značaj američka strana pridaje susretu.