BEOGRAD, U Srbiji će oko 400 društvenih preduzeća koja više nemaju nikavu šansu za privatizaciju otići u stečaj ili likvidaciju, izjavio je savjetnik potpredsjednika Vlade Srbije Luka Andrić.
On je u intervjuu agenciji Beta kazao da je trenutno u nešto više od 350 društvenih preduzeća, sa oko 5.000 zaposlenih pokrenuta likvidacija ili podnjeta inicijativa za stečaj.
Većina tih firmi, naveo je Andrić, ne radi duže vrijeme, ne isplaćuje zarade i radnici su u njima vrlo često zaposleni samo formalno.
Andrić, koji je savjetnik u kabinetu potpredsjednika Vlade Srbije Mlađana Dinkića, kazao je da će stečajni i likvidacini upravnici anagažovati neke od tih 5.000 radnika da bi obavljali poslove koji su potrebni u toku likvidacije i stečaja.
“Do sada je prema podacima Agencije za privatizaciju u prinudnu likvidaciju stavljeno oko 290 firmi. To su firme koje iz višse pokušaja nisu uspjele da se privatizuju ili nemaju nikavu imovinu, niti zaposlene”, kazao je Andrić.
Kako je precizirao, prinudna likvidacije je rješenje koje postoji samo za takve društvene firme i dodao da će vjerovatno većina tih preduzeća otići u stečaj ako ne mogu da isplate sve svoje dugove.
“Agencija za privatizaciju Srbije je prije dvije sedmice pokrenula i inicijativu za pokretanje stečaja u oko 70 firmi koje nemaju nikakvu šansu za privatizaciju, a ispunjavaju uslove za stečaj”, kazao je on.
Andrić je kazao da da Agencija za privatizaciju nema mogućnosti da pokrene stečaj već upućuje inicijativu nadležnim državnim organima, prije svega Poreskoj upravi, da sudovima predlože pokretanje stečaja.
Prema podacima Agencije za privatizaciju, u Srbiji je od 2002. godine do sada ukupno privatizovano oko 2.500 preduzeća, a prihod od privatizacije dostigao je 2,9 milijardi evra.
Od ukupnog broja na tenderima i aukcijama prodato je 1.825 preduzeća, a preostala su privatizovana preko tržišta kapitala i na druge načine.