BEOGRAD, Ustavni sud Srbije razmatraće danas ustavnost odredbi energetskog sporazuma Srbije i Rusije. Riječ je o sporazumu o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede, koji je Skupština Srbije ratifikovala u septembru 2008. godine i koji predviđa saradnju u projektovanju, izgradnji i korišćenju gasovoda južni tok, gasnog skladišta Banatski Dvor i rekonstrukciji i modernizaciji NIS-a.
Liberalno demokratska partija i građanin Milan Kovačević osporili su odredbe sporazuma koje predviđaju prodaju 51 odsto NIS-a Gaspromu, odredbu koja predviđa da pri izboru izvođača radova prednost imaju firme iz Rusije i Srbije kao i odredbe koja predviđa mogućnost da se svi materijali, usluge i radovi obuhvaćeni sporazumom oslobode PDV-a “do dostizanja isplativosti”.
Savjetnik za strane investicije Milan Kovačević kazao je agenciji Beta da su LDP i on podnijeli odvojene zahtjeve Ustavnom sudu.
Kako je naveo, Ustav Srbije nalaže da se poštuje konkurencija, što znači da država nije smjela da proda Rusima Naftnu industriju Srbije bez javnog postupka, odnosno aukcije ili tendera.
Kovačević je ocijenio da se i odredbama o izuzimanju NIS-a od poreskog režima krše propisi Srbije, kao i da se odredbama o tome da će samo ruski gas moći da prolazi kroz gasovod Južni tok krše međunarodni sporazumi koje je Srbija potpisala.
On je kazao da postoje dvije vrste međudržavnih sporazuma, pojedinačni i opšti, pri čemu je dozvoljeno da se opštim ugovorima mjenjaju neki zakoni Srbije.
Kako je ocijenio, sporazum sa Rusijom je pojedinačni poslovni sporazum za prodaji NIS-a i ne bi trebalo da se njime mjenjaju propisi Srbije.
Skupština Srbije je 9. septembra 2008. godine potvrdila energetski sporazum sa Rusijom, a predsjednici Srbije i Rusije, Boris Tadić i Dmitrij Medvedev potpisali su 24. decembra 2008. ugovore o prodaji NIS-a i političke garancije za izgradnju gasovoda Južni tok kroz Srbiju i završetak izgradnje skladišta gasa u Banatskom Dvoru.
Ustavni sud je već razmatrao prijedlog za ocjenu ali je odlučio da od parlamenta prvo zatraži mišljenje da li je riječ o međudržavnom sporazumu, u kom slučaju ga Ustavni sud moze razmatrati, ili sporazum Srbije i jedne firme – Gasproma.
Zakonodavni odbor Skupštine zauzeo je u januaru stav da je energetski sporazum sa Rusijom u skladu sa Ustavom Srbije i da je to međudržavni ugovor koji podlježe razmatranju pred Ustavnim sudom Srbije.
Zakonodavni odbor je odlučio i da u postupku pred Ustavnim sudom Srbije Skupštinu predstavlja Vlatko Ratković.