SARAJEVO, Svaka izmjena dokumenata koji su uslov za stendbaj aranžman, što uključuje izmjenu Zakona o platama i naknadama o čemu su predstavnici sindikata i Vlade FBiH postigli sporazum, mora dobiti saglasnost Međunarodnog monetarnog fonda.
Ovo je juče rekao Vjekoslav Bevanda, ministar finansija FBiH, nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) FBiH na kojoj je raspravljano i o Zakonu o platama.
Vlada je u petak prihvatila prijedloge sindikata da član Zakona o platama, koji predviđa smanjenje plata budžetskim korisnicima za deset odsto i smanjenje naknada koje nemaju karakter plata, bude preformulisan i da se smanjenja regulišu aneksima granskih kolektivnih ugovora.
“Dogovor sa sindikatom treba provesti u praksi. Bilo kakva izmjena mora dobiti suglasnost MMF-a. Imamo na Centralnoj banci BiH sredstva prve tranše aranžmana i ne možemo ih implementirati jer nismo donijeli rebalans proračuna”, kazao je Bevanda.
Istakao je da je od svega važnije ono što dolazi nakon MMF-a, a to je podrška malom i srednjem poduzetništvu i očuvanju radnih mjesta, jer ni administracija ni borci neće imati ništa ako uništimo privredu.
Po sporazumu Vlade i sindikata, aneksi kolektivnih ugovora trebaju biti zaključeni prije upućivanja zakona u parlamentarnu proceduru i to najkasnije do kraja ovog mjeseca. ESV FBiH je juče pozdravilo sporazum uz preporuku da bude što prije realiziran.
Ovo vijeće je zaključilo i da do iduće sjednice nadležne institucije daju informaciju o tome da li banke mogu mijenjati kamatne stope na ranije odobrene kredite. Predstavnici poslodavaca u ESV-u su istakli da je ova informacija trebala biti na dnevnom redu, ali da je data informacija o kretanju kamatnih stopa, te da je trenutne kamate teško podnijeti. Upozorili su da zbog promjene kamatnih stopa firma “Farmavita” i hotel “Evropa” plaćaju oko 800.000 KM više na godišnjem nivou, te da je inspekcija rekla da je povećanje kamata na već odobrene kredite nezakonito.
Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Zlatko Barš je kazao i da se razmatra omogućavanje reprograma kredita za privredne subjekte koji su do krize uredno plaćali kredite.