BANJALUKA, Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (RS) Igor Radojičić prekinuo je zasjedanje parlamenta večeras, nakon cjelodnevne rasprave o Prijedlogu rebalansa ovogodišnje budžeta RS od 1,6 milijardi KM, i nastavak sjednice zakazao za sutra, kada bi se poslanici trebalo da izjasne o ovoj tački dnevnog reda.
Radojičić je sjednicu prekinuo zbog brojnih primjedbi poslanika na povredu Poslovnika prilikom završnog izlaganja ministra finansija Aleksandra Džombića, koji je govorio o ekonomskoj krizi i rebalansu, ali se nije izjasnio o amandmanima stranaka.
Džombić je u završnoj riječi kazao da su potvrđeni navodi Vlade RS da prvi udar svjetske ekonomske krize neće imati direktne posljedice na RS i BiH.
“Imali smo pritisak prema štednim ulozima, izazvan prvenstveno određenom panikom i nesuvislim komentarima samostalnih analitičara, koji su praktično priželjkivali scenario stampeda u bankarskom sektoru. To se nije desilo”, rekao je Džombić.
Govoreći o indirektnim posljedicama, Džombić je ukazao da se one ogledaju u pritisku na povećanje kamatnih stopa, smanjenom interesu direktnih stranih investicija, otkazivanju narudžbi i slično.
On kaže da RS ima dobru finansijsku konstrukciju i odgovore na efekte krize, što je i pokazala Razvojnim programom RS, formiranjem Investiciono-razvojne banke i otlanjanjem problema gdje ih je bilo.
On je demantovao da je broj nezaposlenih od početka ove godine povećan za 16 800 i ustvrdio da nema masovnog otpuštanja.
“U odnosu na maj prošle godine broj nezaposlenih je povećan za 1 400 ljudi”, naveo je Džombić.
Prijedlog rebalansa budžeta RS za 2009. godinu iznosi od 1,6 milijardi KM, što je za 70 miliona KM ili 4,2 odsto manje u odnosu na ovogodišnji budžet.
Poslanik SDS-a Lazo Marić je zašpitao kako će se vratiti kredit MMF-a, kada u RS, kako je rekao, nema prihoda.
Marić kaže da ga čudi što sindikat i drugi socijalni partneri, koji nisu objelodanili da će uslijediti smanjenje plata i naknada, kao i zašto ćute na rebalans budžeta, iz kojeg se vidi da uštede idu na račun socijalno ugraženih kategorija.
SDS je predložio da se RS ne zadužuje za 228 miliona KM, već da se sredstva obezbijede od fiskalizacije.
Poslanik SNSD-a Perica Rajčević je rekao da se SDS bavio demagogijom i u decembru prošle godine, kada je predlagao povećanje okvira budžeta od 150 miliona KM, dodavši da to i sada čini preijdlogom puenjenja budžeta fiskalizacijom.
Rajčević je kazao da kriza vlada u čitavom svijetu i da nisu samo stručnjaci iz Uprave za indirektno oporezivanje pogrešili u BiH u procjeni nivoa prihoda, već u čitavom svijetu.
On je podsjetio da je budžet RS u posljednje tri godine imao i primarni i tekući suficit i mogli su se vraćati dugovi iz prošlosti, a i ino dug je smanjen.
Rajčević je podsjetio da rebalansom nije predviđeno smanjenje plata, penzija i invalidnina, i da će eventualno smanjenje plata zavisiti, ne od volje SNSD-a, već od svjetske ekonomske krize.
Slobodan Prtilo iz SDS-a izrazio je bojazan da će doći do smanjenja plata u zdravstvenom sektoru, jer će njihov iznos biti prilagođavan punjenju budžeta.
Šef Kluba SBiH Muharem Murselović rekao je da se prema prihodima od poreza može vidjeti koliko je zaista loše stanje u privredi RS i naglasio da narodni poslanici mogu da utiču na raspodjelu.
Poslanik SDA Ramiz Salkić rekao je da je nedopustivo da se u toj mjeri smanjuje izdvajanja za povratnike, naročito zato što bi proces povratka u ovoj godini trebalo da bude završen , a ne zaustavljen.