BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić upozorio je da je inflacija u Srbiji veća od poželjne, što neopovoljno utiče na referentnu kamatnu stopu.
“Država je preuzela obavezu da rast kontrolisanih cijena ove godine neće biti veći od 15 odsto, a već je skoro dostignut taj nivo”, rekao je Jelašić.
On je dodao da se NBS, za razliku od države, pridržava originalnog plana ciljane inflacije, ali je zbog nesprovođenja svih budžetom predviđenih mjera centralna banka prinuđena da i dalje vodi restriktivnu monetarnu politiku.
Prema procijeni Jelašića, da je dosadašnji rast kontrolisanih cijena, umjesto 14 odsto bio upola manji, inflacija bi, umjesto devet odsto koliko sada iznosi, bila oko šest odsto, a referentna kamatna stopa devet ili deset odsto.
Visoka referentna kamatna stopa znači veće kamate na kredite koje uzimaju država, privreda i građani, naveo je Jelašić.
“Važno je napomenuti da najveći broj ranije preduzetih restriktivnih mjera fiskalne politike ima odloženo dejstvo, odnosno da će se efekti zamrzavanja penzija i plata u javnom sektoru osjetiti tek početkom ili sredinom iduće godine”, istakao je guverner.
Teza da bi smanjenje plata i penzija, u cilju smanjenja budžetskog deficita, dovelo do smanjene tražnje i produbljivanja recesije, kako je ocijenio guverner, nema ekonomsko opravdanje.
“Za ekonomski oporavak ključno je da se ne smanjuje investiciona tražnja, a ne samo potrošačka tražnja”, rekao je Jelašić i dodao da je sada u Srbiji drastično smanjena upravo investiciona tražnja, za razliku od potrošačke kod koje je smanjenje minimalno.
Smanjenje investicione tražnje, kako je dodao, najbolje se vidi po tome što Srbija ne povlači milijardu evra odobrenih i ratifikovanih kredita od međunarodnih finansijskih institucija, namjenjenih određenim projektima, a koji još nisu spremni za realizaciju.
“Vlada, pored smanjenja plata i penzija i povećanja poreza na dodatu vrijednost (PDV), što je predviđeno Vladinim Memorandumom o ekonomskoj politici, ima naravno i druge mogućnosti da umanji budžetski deficit, ali je važno da mjere koje preduzme budu efikasne i da u kratkom roku daju rezultate”, rekao je Jelašić. B92