NJUJORK, LONDON, Zbog globalne privredne krize vrijednost fuzija i akvizicija preduzeća u svijetu u prvih šest mjeseci ove godine smanjena je čak za 40 procenata u odnosu na isti period lani, što je najgori rezultat od 2004. godine.
Ukupni obim fuzija i akvizicija u svijetu je od januara do juna smanjen na 941 milijardu dolara, odnosno za 671,7 milijardi evra.
Smanjene su i takse za pružanje usluga u ovoj oblasti savjetodavnih firmi sa njujorškog Wall Streeta i to za čak 57,6 odsto na 7,9 milijardi dolara. Pri tome je u drugom ovogodišnjem tromjesečju ostvaren najgori kvartalni rezultat u oblasti tih prihoda (taksi), od početka evidentiranja tog pokazatelja 1998. godine.
Najveće prihode već godinama bilježi vodeća firma u toj oblasti, banka Goldman Sachs koja je u prvom polugodištu 2009. pomogla da se realizuju fuzije i akvizicije kompanija u ukupnoj vrijednosti od 343 milijarde dolara.
Za njima slijede Morgan Stanley, JPMorgan Chase, Citigroup i Deutsche Bank, a na osnovu preliminarnih podataka koje je saopštila ugledna londonska firma “Dialogic” koja se, kao i agencija “Tomson Reuters”, bavi obradom finansijskih podataka.
Prema podacima “Dialogica”, u prvih šest mjeseci ove godine obim fuzija i akvizicija u svijetu je smanjen za 36 procenata u odnosu na isti lanjski period, što je različit podatak od onog koji je objavio “Reuters”, zbog razlike u metodologiji koju koriste u svojim prognozama, ukazuju analitičari.
Među pravničkim firmama koje obezbjeđuju savjetodavne usluge u oblasti fuzija i akvizicija je, međutim, ove godine došlo do promjene u redoslijedu na rang-ljestvici najuspješnijih, tako da je na vodeću poziciju u svijetu dospjela britanska firma “Linklaters”, koja je ove godine premašila svoje američke rivale “Skadden”, “Arps” i “Slate”. Ovoj britanskoj firmi, koja je lani zauzimala četvrtu poziciju u svijetu, ove godine su u osvajanju prvog mjesta pomogli, prije svega, ugovori za pravno savjetodavstvo u fuzijama i akvizicijama u oblasti rudarskih kompanija i u finansijskim uslugama.
“Linklaters” je pravne savjetodavne usluge obezbijedila po osnovu 99 zaključenih ugovora u ukupnoj vrijednosti od 230 milijardi dolara, što je 24 odsto od cjelokupnog obima fuzija i akvizicija u svijetu. “Skadden” je, pak, radio na 68 ugovora u vrijednosti od 193 milijarde dolara, što je značajan pad u odnosu na transakcije za 300 milijardi dolara za koje je obezbijedio pravne savjete u prvih šest mjeseci 2008. godine. Najveće transakcije u prvom polugodištu ostvarene su akvizicijom farmaceutske kompanije “Wyeth” koju je preuzeo konkurentski “Pfizer” za 68,1 milijardu dolara, zatim ponuda rudarske kompanije “Rio Tinto” za kupovinu “BHP Billitona” za 58 milijardi dolara. Jednu od najvećih transakcija, prema podacima “Dialogica”, zaključila je američka vlada preuzimajući udio u Citigroupu za 25 milijardi dolara.