LONDON, Odluka ruskih vlasti o zabrani kockarnica mogla bi od Crne Gore da napravi novi Monte Karlo, ali sa mnogo prljavijim novcem, piše magazin “Forbs”.
Nakon odluke o zatvaranju kockarnica svjetla u mnogim moskovskim kazinima se gase pa je “Korston grupa”, koja posjeduje “Korston” hotel i kazino u Moskvi spakovala automate za kockanje i pokerske stolove u nekoliko kamiona i prebacila ih u Crnu Goru.
“Korston” je sada u procesu kupovine hotela “Kraljica Crne Gore” u kojem su već instalirani kockarski aparati i planira da ga pretvori u jedan od najvećih kazina u zemlji.
To će biti destinacija za bogate Ruse koji su u Rusiji uskraćeni za kockanje.
“To je Monte Karlo Balkana. Pokušaćemo da privučemo maksimalan broj kijenata”, kaže Alan Burdin glavni finansijer “Korston grupe”, koja je uspostavila čarter službu za prebacivanje bogatih Rusa u Crnu Goru.
On je dodao da je njegova kompanija kupila zemljište u nekim od udaljenih ruskih legalnih kockarskih zona, ali on ne predviđa da će kazina raditi u naredne dvije ili više godina.
“Korston” je jedan od pravih kockarskih kompanija koja je prešla u Crnu Goru. Nakon tri godine čekanja, zabrana Kremlja konačno je stupila na snagu prošle srijede kao pokušaj premijera Vladimira Putina da iskorijeni neke kriminalne elemente iz kockarskog biznisa.
U Rusiji je prije zabrane bilo oko 170 kazina, većinom u Moskvi i posao je cvjetao. Sada ih zakon prisiljava na zatvaranje ili da se presele u udaljene “legalne zone” kao što su planine u regionu Altaja u Sibiru.
Ideja legalne zone usred divljine podsjeća na ideju stvaranja Las Vegasa, ali loši putevi i skupovi letovi znači da će bogatim Rusima biti jeftinije i brže da lete u Crnu Goru nego u Sibir i zbog toga je odluka Korstona sasvim smislena.
Slikovit i živopisan pejzaž, stari kameni gradići i lijepo okruženje predstavljaju privlačno mjesto, a pogodnost je i što Rusima ne treba viza za Crnu Goru.
“Crna Gora, zemlja čija se privreda velikim dijelom oslanja na turizam i koja razvija status mondenskog ljetovališta za bogate Ruse ima dobre odnose Rusijom zahvaljujući dijelom relativno miroljubivoj poziciji tokom ratova na Balkanu”, kaže Sorana Parvulesku iz konsultantske Grupe za kontrolu rizika.
Ona je dodao da je osim toga posebno značajno što se politički pejzaž zemlje skoro uopšte nije promijenio u posljednje dvije decenije sa premijerom Milom Đukanovićem koji je osvojio peti mandat nakon dolaska na vlast 1991. godine.
“U Crnoj Gori je veoma lako djelovati. Svako zna svakoga”, kaže Parvulesku dodajući da su u zemlji “slabo pravosuđe i vladavina zakona”, što je pomoglo da tržište nekretninama u Crnoj Gori postane magnet za pranje novca.
Ona je dodala da većina novca koja se pere na tržištu nekretnina dolazi od ruskih pojedinaca i firmi.
U izvještaju Stejt dipartmenta za 2007. godinu navodi se da policija i tužilaštvo u Crnoj Gori nisu opremljeni da sprovedu valjanu istragu o pravom porijeklu finansiranja tržišta nekretnina.