LONDON, Bivši direktor američkih Federalnih rezervi Alan Grinspen je prvi na listi glavnih krivaca za nastanak svjetske finansijske krize, a na drugom i trećem mjestu su bivši predsednik SAD Bil Klinton i sadašnji britanski premijer Gordon Braun, ocijenili su rukovodioci britanskih investicionih fondova.
U anketi agencije “Evolušen sekjuritis”, u kojoj je učestvovalo oko 200 menadžera fondova i investitora, najviše glasova u potrazi za glavnim krivcem za pojavu kreditne krize dobio je Grinspen, koji je obavljao funkciju direktora Fed-a od 1987. do 2006. Oko 35 odsto ispitanika je uvjereno da je njegova dugotrajna politika niskih kamatnih stopa doprinjela kreditnom bumu, a nakon toga i krahu na svjetskim finansijskim tržištima.
Bivši američki predsjednik Bil Klinton je dobio 10 odsto glasova britanskih investitora, a nešto manje anketiranih dalo je glas sadašnjem britanskom premijeru Gordonu Braunu, prenosi Rojters.
Među prvih 10 krivaca našli su se i Fred Gudvin, bivši izvršni direktor “Rojal bank od Skotland” i Ričard Fuld, čelnik američke investicione banke “Leman braders”, čije je bankrotstvo u septembru prošle godine pokrenulo lančanu reakciju na svjetskim finansijskim tržištima.
Britanski investitori su napravili neobičan izbor stavljajući na listu krivaca i ekonomistu iz 18. vijeka Adama Smita, osnivača liberalne ekonomske teorije, kao i legendarnog grčkog kralja Midu, koji je sve što bi dotakao pretvarao u zlato.
Direktor firme “Evolušen sekjuritis” Gari Dženkins je ubjeđen da dio krivice snosi i osnivač “Majkrosofta” Bil Gejts, čija je kompanija razradila tehnologiju, uključujući elektronske tablice i softver za prezentaciju, kojom su olakšani kreiranje i prodaja kompleksa kreditnih instrumenata.