ZAGREB, Vlada Hrvatske mora pooštriti fiskalnu politiku jer će u protivnom biti prisiljena zatražiti međunarodnu pomoć s obzirom na posustajanje privrede, kazao je u Baselu za Reuters guverner Hrvatske narodne banke, Željko Rohatinski.
Centralnoj banci su vezane ruke jer je njezina uloga obrana kursa kune, naglasio je Rohatinski za Reuters na marginama godišnje skupštine Međunarodne banke za poravnanja (BIS) u Baselu. Hrvatska privreda moglo bi u ovoj godini zabilježiti pad aktivnosti za 4,5 odsto s obzirom na mogući pad izvoza za desetak odsto.
Hrvatska mora zadržati manjak u tekućoj bilansi plaćanja ispod nivo od šest odsto i vlada mora srezati konsolidovani manjak centralne države, dodao je Rohatinski.
“U takvim uslovima vjerujem da nam neće biti potrebna pomoć Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u 2009. godini”, napomenuo je.
U aprilu je guverner HNB-a kazao da je MMF spreman pomoći Hrvatskoj bude li to potrebno, ali zasad nema naznaka da Hrvatska ne uspijeva refinansirati svoj dug u 2009.
U Baselu je Rohatinski naglasio da je na Vladi odgovornost da riješi pitanje manjka, koji bi ove godini mogao dosegnuti četiri odsto BDP-a.
“To po mom mišljenju nije prihvatljivo”, istakao je Rohatinski. Zbog velikog vanjskog duga, koji je prošle godine dostigao oko 83 odsto BDP-a, i velikog manjka u tekućoj bilansi plaćanja, koji je u 2008. iznosio nekih devet odsto, Hrvatska je postala ranjiva na vanjske šokove, poput pada izvozne potražnje i izravnih inostranih ulaganja, tumači guverner HNB-a.
Hrvatska je privreda u prvom ovogodišnjem tromjesečju zabilježila pad aktivnosti za 6,7 odsto na godišnjem nivou, a prognoza Rohatinskoga za cijelu godinu još je pesimističnija od one MMF-ove, koji je početkom juna procijenio da će hrvatski BDP ove godine biti smanjen za 3,5 odsto. Vlada ne može računati na pomoć centralne banke, upozorio je guverner HNB-a.
“Ove se godine monetarna politika neće ponovno ublažavati”, kazao je. “Branićemo stabilnost kursa naše valute”. Centralna banka brani plivajući kurs kune u određenom rasponu prema evru, a u početnoj je fazi krize donekle ublažila monetarnu politiku. Visoki vanjski dug ograničava manevarski prostor monetarne politike, objasnio je Rohatinski. “Nećemo štampati novac, to bi moglo ugroziti stabilnost naše valute”, rekao je Rohatinski.
U slučaju deprecijacije kune međunarodna bi pomoć bila nužna, dodao je. U nadolazećim mjesecima kuna bi, po njegovim riječima, trebala ostati stabilna.
Ali ujesen bi se kurs mogao naći pod pritiskom ako se fiskalna situacija ne poboljša, što bi moglo prisiliti centralnu banku da pooštri monetarnu politiku, upozorio je guverner HNB-a. “Bude li potrebno, centralna će banka braniti kurs kune ne samo intervencijama već i povlačenjem likvidnosti”, dodao je guverner. Hina/pd