BANJALUKA, Zakon o zaštiti domaće proizvodnje u BiH, koji je već izazvao buru među zvaničnicima spoljne trgovine susjednih zemalja, naišao je na oprečna mišljenja i kod domaćih proizvođača.
Pristalice navedenog zakona kažu da se nešto moralo mijenjati, jer deficit u poljoprivredi uništava domaće proizvođače, dok drugi smatraju da će i ovako otežano poslovanje tek sada postati onemogućeno.
Vlasnik mesne industrije “Trivas” iz Prnjavora, Nemanja Vasić, smatra da Zakon mora ući u primjenu, da bi se sagledale sve njegove i loše i dobre strane.
– Nisu tačni navodi da ćemo eventualnim kontramjerama iz susjednih zemalja mnogo izgubiti, jer je debalans u spoljnotrgovinskoj razmjeni ogroman. Samo u prva tri mjeseca ove godine susjedne zemlje su u BiH uvezle robu u vrijednosti od oko 84 miliona maraka, dok je BiH u iste te zemlje izvezla robu vrijednu 18 miliona maraka – rekao je Vasić.
Direktor ribnjaka “Saničani”, Lazo Marčetić, navedeni zakon je okarakterisao kao štetan, i po proizvođače i privredu u cjelini.
– Domaća proizvodnja se štiti podsticajima, a ne barijerama. Treba da osposobimo privredu da postane konkurentna u tržišnoj utakmici, a ne da stvaramo barijere koje će nas učiniti još više zatvorenim. Većina mojih kolega, koji izvoze više od 60 odsto svoje proizvodnje na tržišta Hrvatske i Srbije, može da zatvori firme kada ove zemlje uvedu kontramjere – istakao je Marčetić, te dodao da je oduvjek bio isključivo protiv ovakvog zakonskog rješenja.
Novo Sukara, vlasnik mesne industrije “Orion 3” iz Prijedora, slaže se da se CEFTA ne smije kršiti, ali da je ovo momenat da se ozbiljnije razmisli o zaštiti domaće proizvodnje.
– Siguran sam da postoje rješenja koja neće ugroziti nijednu zemlju, a da se ne krše međunarodni sporazumi – kaže on.
Slična mišljenja stižu i iz susjednih zemalja.
– Siguran sam da će Hrvatska uvesti kontramjere i onda će biti problema za obje zemlje. Jedni bez drugih ne možemo, a ovako svi gubimo. Smatram da postoji mogućnost dogovora i pregovora, koji će rezultirati rješenjima na obostrano zadovoljstvo – rekao je Slavko Majdak, član Savjeta za stočarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede Hrvatske.
Direktor Ekonomskog instituta u Banjoj Luci, Duško Jakšić, podsjeća da stalno pričamo o evropskoj orijentaciji, a ne možemo da prihvatimo pravila konkurentnosti na nivou Zapadnog Balkana i zemalja bivše Jugoslavije.
– Mislim da je ovaj zakon isključivo rezultat pritiska određenih krugova i spasavanje od krize, zbog socijalnih i drugih neuspjeha. Tačno je da smo ugroženi i da postoji rebalans u razmjeni, ali ako ne možemo izdržati konkurentnost Srbije i Hrvatske, kako ćemo onda Holandije, Francuske, Njemačke ili bilo koga u EU. Istovremeno govorimo o prodaji punta u RS. Sad se postavlja pitanje da li možemo da učestvujemo u proizvodnji tog istog punta – navodi Jakšić.
Zirojević: Udaljavanje od Evrope
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mladen Zirojević, potvrdio je prije dva dana da je iz Vlade Hrvatske stigla protesna nota zbog usvajanja Zakona o zaštiti domaće proizvodnje u BiH. Prema njegovim riječima, navedeni zakon će za posljedicu imati, između ostalog, i otežani pristup BiH u članstvo Svjetske trgovinske organizacije, te usporavanje procesa približavanja BiH sticanju kandidatskog statusa za članstvo u EU.