NJUJORK, Većina američkih akcija juče je porasla jer je ulagače ohrabrio neočekivani rast narudžbi za trajnim dobrima u SAD-u u maju.
Indeksi su dan ipak završili s različitim predznacima, a Dow Jones je oslabio nakon što je američka centralna banka Fed objavila da neće povećati svoj program otkupa obveznica. Tehnološki sektor je ostvario najveći rast. Drugi najveći proizvođač softvera na svijetu Oracle skočio je 7odsto jer je izvijestio da je u proteklom kvartalu, koji je završio krajem maja, ostvario dobit po akciji u iznosu od 46 centi, dok su analitičari Bloomberga očekivali profit od 44 centi.
Predsjednica Oraclea Safra Catz je izjavila da kupci ponovno pokazuju interes za softver, što je znak da recesija slabi. Tehnološke akcije unutar indeksa S&P 500 su ukupno porasle 1,4 odsto, odnosno najviše od svih 10 industrijskh grupacija, a na dobitku su bila i izdanja Applea i Microsofta.
Na dobitku je bio i finansijski sektor. Citigroup se tako povećao 1 odsto nakon što je osoba bliska toj instituciji otkrila da će ta banka, koja je od američke vlade zaprimila pomoć od 45 milijardi dolara, povećati osnovne plate za 50 odsto kako bi kompenzirala smanjenje godišnjih bonusa. Kompanija za upravljanje fondovima Legg Mason je uzletila čak 11 odsto jer je list Telegraph objavio vijest da je milijarder Nelson Peltz kupio udjel u toj kompaniji. Finansijske akcije unutar S&P 500 indeksa su ukupno porasle 1,1 odsto.
Gubitnik dana je bio drugi najveći proizvođač komercijalnih aviona na svijetu Boeing čija je akcija zaronila 5,8 odsto, nakon što se u utorak strmoglavila 6,5 odsto. Kompanija Oppenheimer & Co. snizila je rejting Boeinga s ocjene “perform” na “underperform”, obrazloživši svoju odluku petodnevnom odgodom proizvodnje modela 787 Dreamliner.
Indeks Dow Jones je oslabio 0,28 odsto na 8.299,86 bodova, S&P 500 je pridobio 0,65 posto zaustavivši se na 900,94 boda, a Nasdaq se povećao 1,55 odsto na 1.792,34 boda. Poslovni.hr