BRISEL, Regulatori bi trebalo da budu ovlašteni za kažnjavanje banaka koje nagrađuju svoje radnike za preduzimanje pretjeranih rizika, navodi se u prijedlogu Evropske komisije, koji će ove sedmice biti predstavljen u Briselu.
Prijedlog je sastavni dio evropske reforme propisa o kapitalnim zahtjevima za banke čiji je cilj da se obezbijedi veća bezbjednost tržišta za investitore pritisnute kreditnom krizom. Javnost u pojedinim članicama, posebno u Velikoj Britaniji, žestoko je reagovala na ogromne bonuse koje su pojedine banke isplaćivale svojim čelnicima, istovremeno primajući ogromnu pomoć države kako bi preživjele krizu. Ukoliko prijedlog Evropske komisije bude usvojen, regulatori će prvi put dobiti direktna ovlaštenja za nadzor sistema nagrađivanja kroz nametanje obaveze kreditnim institucijama i investicionim kompanijama da usvoje mjere koje podstiču mudro upravljanje rizicima i sistemom nagrađivanja. Supervizori neće određivati visinu bonusa, te će banke i kompanije i dalje biti odgovorne za oblikovanje i sprovođenje svojih politika plata.
“Svrha predložene dopune kapitalnim zahtjevima omogućiće nadzornim tijelima da nameću finansijske ili nefinansijske kazne, uključujući globe, bankama i kompanijama koje ne poštuju propise”, navodi se u prijedlogu zakona.
Ostale sankcije mogle bi uključiti više kapitalne zahtjeve za banke ili uputstvo kompaniji da uvede određene promjene kako njena politika isplate plata ne bi podsticala zaposlenike na rizične kratkoročne aktivnosti koje prijete dugoročnoj održivosti banke. U Briselu priznaju da bi to moglo nepovoljno uticati na nastojanja da se privuku, odnosno zadrže sposobni kadrovi u bankarskom sektoru, što bi u kratkoročnoj perspektivi moglo nepovoljno uticati na međunarodnu konkurentnost evropskih banaka i kompanija. Sigurniji principi nagrađivanja trebalo bi da donesu dugoročnu korist u vidu stabilnijeg i manje procikličnog finansijskog sistema.
Neke banke poriču krizu
Neke evropske banke i finansijske institucije poriču kreditnu krizu koja je uzrokovala propast nekoliko najvećih igrača iz tog sektora, izjavila je juče Neli Kros, evropski komesar za konkurenciju.
“Određen broj njih zaista poriče trenutnu situaciju. Pominju kako to nisu oni, već njihovi susjedi. Zabrinjavajuće je to što govorim o velikim finansijskim institucijama, gdje rukovodstvo i dalje poriče situaciju”, rekla je Krosova.
Ona je istakla da je od vitalnog značaja da banke koje su primile državnu pomoć u budućnosti ne obezbijede nepoštenu prednost ispred samoodrživih rivala.