BANJALUKA, Republička zdravstveno-sanitarna inspekcija od početka ove godine zatvorila je osam apoteka u Republici Srpskoj zbog toga što nisu imale zaposlenog farmaceuta.
– Ove godine zatvorene su dvije apoteke u Banjoj Luci, dvije u Prijedoru, jedna u Kozarskoj Dubici, dvije u Tesliću i jedna u Vlasenici – naglasio je glavni republički zdravstveno-sanitarni inspektor Desimir Miljić.
Prema njegovim riječima, razlog zatvaranja u nekim slučajevima bio je taj što se farmaceut fiktivno vodio u apoteci, a pojavljivao se samo povremeno, u drugim slučajevima apoteka nije imala prijavljenog farmaceuta ili je on penzioner, koji po zakonu ne može biti u radnom odnosu.
Zdravstveno-sanitarni inspektori do kraja aprila ove godine obavili 133 kontrole apoteka. Lani su zatvorili 13 apoteka.
– Najčešće nepravilnosti koje inspektori konstatuju u apotekama su odsustvo farmaceuta za vrijeme rada apoteke i neusklađenost radnog vremena apoteke sa radnim vremenom koje je navedeno u odobrenju za rad – rekao je Miljić..
Pored toga, prema njegovim riječima, nije rijetka pojava da inspektori u prometu zateknu lijekove koji nisu namijenjeni za tržište Republike Srpske, a povremeno se otkrije i lijek kome je isteklo odobrenje za promet ili lijek koji nema uputstvo za upotrebu na razumljivom jeziku.
Dodao je da je ranijem periodu mogla da se nađe i prodaja lijekova bez recepta, iako su na režimu izdavanja na ljekarski recept, ali da je to danas znatno rjeđa pojava.
Uslovi
Osnovni uslovi za rad apoteke su odgovarajući stručni kadar, prostor i oprema. Lijekovi koji se nalaze u prometu moraju biti registrovani u Agenciji za lijekove RS, moraju biti odgovarajućeg kvaliteta, propisno deklarisani, a uz svako pakovanje mora da postoji uputstvo na razumljivom jeziku, kažu u Republičkoj upravi za inspekcijske poslove. Glas Srpske