BERLIN, Sjevernokorejski doživotni predsjednik Kim Il Džong je polovinom ove decenije naplatio od evropskih reosiguravajućih kompanija ogromne sume, u velikoj prevari sa osiguranjem domaćih fabrika i druge pokretne i nepokretne imovine, piše minhenski dnevnik “Zidočje cajtung”.
U početku je, piše list, sve izgledalo zavodljivo jer se radilo, na prvi pogled, u veoma unosnom osiguranju rizika u vazduhoplovnom sektoru Sjeverne Koreje.
Predstavnici elitnih evropskih reosiguravajućih društava su, naime, traljali ruke od zadovoljstva kada ima je jedan londonski broker prije pet godina pokazao polisu osiguranja sjevernokorejskog osiguravajućeg društva “Korea nešnel inšjurens”.
Tada je za istim stolom, zajedno sa londonskim brokerom, bio i menadžer najvećeg svjetskog reosiguravajućeg društva “Minhener rik”, a uz njega su takodje sjedeli i predstavnici drugih značajnih kompanija u toj branši, kao što su “Lojd” ili “Svis re”.
Svi navedeni “likovi” potpisali su tada ugovor sa sjevernokorejskim osiguravajućom preduzećem za koji su ocjenili da je veoma unosan, navodi “Zidojče cajtung”, uz napomenu da je nakon godinu dana od sklapanja tog aranžmana “stiglo otrežnjenje”.
Sjeverena Koreja je, naime, tada prijavila tešku nesreću helikoptera koji se srušio na jednu robnu kuću u glavnom gradu te zemlje Pjongjangu.
Bio je to slučaj, kako se objašnjava u tekstu njemačkog lista, za korejsko osiguravajuće preduzeće, ali i za evropske kompanije iz Londona, Minhena i Ciriha koje su se našle “u istom čamcu”, preuzevši poslove reosiguranja za poslovnog partnera sa Dalekog istoka.
“Tada se javila osnovana sumnja prema kojoj se radilo, zapravo, o prevari u velikom stilu”, navodi dalje “Zidoče” i konstatuje da je na kraju svima postalo jasno da se u carstvu Kim Il Džonga podvale te vrste “veoma teško dokazuju”.
Evropske reosiguravajuće kompanije su pristale, na kraju, u cilju spašavanja vlastitog obraza, da isplate 60 miliona dolara štete Sjevernoj Koreji i to je, kako primećuje minhenski list, bio za vladara u Pjongjangu “grandiozan trijumf nad zapadnim koncernima”.
Ali, nije se sve završilo samo na pomenutoj helikopterskoj nesreći, jer su se kasnije udesi, u svim sjevernokorejskim fabrikama koje su bile predmet reosiguranja, nizali jedan za drugim.
Nekoliko sjevernokorejskih fabrika je tako izgorelo do temelja, vozovi su iskakali iz šina, feriboti tonuli na morsko dno, a reosiguravajuća preduzeća u Evropi “plaćala i plaćala”.
Američki dnevnik “Vašington post” tvrdi da je Kim Il Džnog novcem dobijenim od kompanija za reosiguranje iz Evrope uglavnom finansirao “gigantski program naoružanja” u Severnoj Koreji, kao i da je dio potrošio za lične potrebe.
Prema navodima “Zidočje cajtunga”, američka Federalna služba za nadzor finansijskog tržišta (SEC) je još u vrijeme kada su evropske kompanije sklopile posao sa Sjevernom Korejom tražila bliža obavještenja o tom aranžmanu, a kasnije i nesrećama koje su se događale u toj zemlji.
Uprava SEC je, u stvari, željela da dozna da li su reosiguravajuće kompanije iz zapadne Evrope poslovale sa partnerima u Sjevernoj Koreji, ističe “Zidočje cajtung” , uz opasku da su “Minhener rik” i “Svis re” tek prije dva dana saopštili da “već godinama” ne održavaju poslovne veze sa Pjongjangom.