BEOGRAD, Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić je ocijenio da je povećanje poreza na dodatu vrijednost jedna od neminovnih mjera za pokrivanje povećanog budžetskog deficita Srbije.
Arsić, član Ekonomskog savjeta premijera, ocijenio je da će pad bruto domaćeg proizvoda u ovoj godini najvjerovatnije biti pet do šest odsto, što je slično očekivanom padu u drugim zemljama regiona. Jedna od neposrednih posljedica takvog pada jeste i niži nivo javnih prihoda od planiranih, ukazao je on ističući da će prihodi biti niži i jer neke Vladine mjere nisu dale očekivane rezultate.
“Kao rezultat svega imaćemo budžetski deficit vrći od planiranog, a to se može rješiti na tri načina: da se deficit poveća, da se redukuju neki javni rashodi ili da se poveća neki od poreskih oblika”, kaže Arsić.
On je upozorio da treba biti oprezan s povećanjem deficita da se ne bi dugoročno ugrozila održivost fiskalne politike, odnosno da ne bi pretjerano porastao javni dug jer će se deficit ove, a i narednih godina, glavnim djelom finansirati iz javnog duga, odnosno zaduživanja države.
“Mislim da je deficit od oko četiri odsto BDP razumno rješenje, s tim što bi uporedo s njegovim usvajanjem trebalo doneti mjere koje bi obezbjedile da se taj deficit relativno brzo smanji kada počne oporavak privrede”, rekao je Arsić.
Prema njegovim rečima, prostor za smanjenje rashoda je vrlo ograničen jer bi to podrazumevalo da se značajno smanje neke “krupne pozicije”, kao što su plate zaposlenih u javnom sektoru, penzije ili javne investicije. “Smanjenje tih pozicija nije opravdano ni sa socijalne, ali ni sa ekonomske tačke gledišta jer bi imalo za posledicu dodatni pad domaće tražnje, a to bi još više produbilo recesiju”, istakao je on.
“Jedno od mogućih rješenja je da se poveća opšta stopa PDV-a sa 18 na 20 odsto, a da se zbog uvažavanja socijalnih problema smanji niža stopa PDV-a sa osam na šest odsto, uz eventualno dodatno prebacivanje nekih egzistencijalnih proizvoda sa više na nižu stopu poreza”, naglasio je on.