BUKUREŠT, Centralna banka Rumunije traži da vlada prestane da uzima zajmove od banaka u zemlji jer taj novac ne stiže u privredu, ocjenjuje savjetnik guvernera Adrijan Vasilesku.
“Rumunskoj ekonomiji je preko potreban novac, a banke treba da budu u poziciji kreditora, što bi bilo moguće pod uslovom da se vlada manje zadužuje kod banaka”, izjavio je Vasilesku.
Naveo je da banke trenutno nemaju nikakav interes da obnove šire kreditiranje, sve dok imaju jednog sigurnog klijenta, odnosno vladu.
Za prvih pet mjeseci ove godine Ministarstvo finansija je pozajmilo od banaka više od sedam milijardi evra, zbog čega su troškovi po osnovu kamata za kredite koje je država uzela povećani za 87,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
List Kotidianul piše da su krediti od preko šest milijardi evra koje je uzelo Ministarstvo finansija bili namjenjeni za isplatu plata u budžetskom sektoru što vlada ne negira.
Savjetnik guvernera Centralne banke je ocijenio da će se uskoro situacija izmjeniti, jer se očekuje da pristignu prve rate namjenjene Ministarstvu finansija iz stranih kredita koje je Rumunija dobila. Radi se o zajmu od pet milijardi evra od Evropske komisije, koje vlada može da koristi za finansiranje budžetskog deficita.
Rumunija je sklopila krajem marta stend-baj aranžman na dve godine sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) za zajam od 12,95 milijarde evra koje ulaze u rezervu Nacionalne banke Rumunije za makronomsku i monetarnu stabilizaciju.
U paketu dogovora sa MMF-om predviđeno je i finansiranje od strane Evropske unije, Svjetske banke i EBRD-a, što zajedno sa zajmom od MMF-a predstavlja gotovo 20 milijardi evra.