BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je danas da poslovna zajednica u Srpskoj ima najoptimalnije uslove za privređivanja u regionu.
“U odnosu na Federaciju BiH imamo jeftiniju električnu energiju, ali smo čuli neke da ne plaćaju i tu jeftinu električnu energiju ili da se njeno plaćanje prolongira”, rekao je Dodik novinarima nakon sjednice Skupštine Privredne komore RS.
Ističući da Vlada RS neće dozvoliti da se destabilizuje javni sektor nego će pomoći privrednicima, Dodik je dodao da ta pomoć mora biti realna, kao i da ima adekvatan odgovor privrednika.
Premijer Srpske naveo je da se u kontinuitetu provode mjere za ublažavanje negativnih efekata krize i da je, kada su one donošene, bilo poznato da ne postoje odgovori na sva pitanja, naglasivši da je ovo vrijeme da se stabilizuje i dodatno sredi poslovni sektor.
“Mnogo mjera je provedeno i mnoge su dale efekte, a urađeno je i mnogo stvari i sve to naći će se u jednom kumulativnom izvještaju Vlade koji će biti dostavljen Narodnoj skupštini RS, vjerovatno, već u avgustu. Nastavićemo da vodimo dijalog i sa Privrednom komorom i sa sindikatima, jer je Vlada jedan od ekonomskih i socijalnih partnera”, rekao je Dodik.
Dodik je upozorio da se, ako neko od privrednika želi da u ovom vremenu zadrži ili maksimalizuje svoj profit, a da se Vladinim mjerama smanje njena uloga i odgovornost, to neće desiti.
Prema njegovim riječima, Vlada veoma dobro razumije dosta otežane uslove poslovanja i očekuje da i poslovna zajednica u ovom teškom vremenu iskaže svoju solidarnost.
On je naveo da formiranje garantnog fonda podrazumijeva donošenje zakona o tome, kao i obezbjeđenje realnog izvora finansiranja ovog fonda i najavio da bi se zakon o garantnom fondu mogao naći za jednu ili dvije sedmice u parlamentu Srpske.
Dodik je napomenuo da je u toku javni poziv za podršku izvozu i da Vlada ne može ništa provesti što nije u skladu sa zakonskim procedurama.
Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić rekao da je potrebno nastaviti provođenje mjera za ublažavanje posljedica svjetske krize i da se onim mjerama, koje nisu dale određene pozitivne rezultate, omogući djelovanje u kraćem periodu.
Postignut je dogovor da bi efekti bili veći da se svakog mjeseca organizuje ovakav sastanak u cilju pronalaženja rješenja kako bi privrednici mogli najbolje iskoristiti ono što Vlada RS svojim mjerama i aktivnostima čini u tom pogledu“, dodao je Đurić.
On je među mjere, koje su dale pozitivne efekte, naveo subvencionisanje određenih sredstava u oblasti kožarsko-tekstilne industrije, obezbjeđenje mineralnog đubriva za proljećnu sjetvu, reprogramiranja rokova plaćanja električne energije, te povećanje preferencijala domaćim proizvođačima kod javnih nabavki i drugo.
“Nisu svi problemi privrede vezani za posljedice svjetske krize. Naša privreda ima i niz problema iz ranijih perioda, samo treba smoći snage da se na adresu onog što je definisano mjerama Vlade upućuje i ono što je bilo i što će biti u privređivanju naših subjekata”, konstatovao je Đurić. Srna