BEOGRAD, Ukoliko se u skorije vrijeme ne popravi ponuda akcija na Beogradskoj berzi, teško da možemo očekivati boljitak, rekla je Gordana Dostanić, direktorka Beogradske berze na današnjoj konferenciji za novinare.
„Evidentan je pad povjerenja u mehanizme tržišta“, objašnjava Dostanić i dodaje da javna preduzeća nakon privatizacija „očito neće završiti na berzi“.
Dostanićeva ukazuje da se sada postavlja pitanje rada Beogradske berze, ali i finansiranja kreditima banaka, rasta i razvoja.
Iako se u posljednjih mjesec dana, prema riječima Dostanićeve, vidi mali oporavak, indeksi Beogradske i bugarske berze imaju loše performanse u odnosu na druge berzanske indekse.
Tržišna kapitalizacija srpske berze u maju je iznosila oko 900 milijardi dinara odnosno oko osam milijardi evra ali je free float „težio“ tek 1,1 milijardu evra.
„To su daleko manje cifre ne samo u odnosu na rekordnu 2007, već i u odnosu na prošlu godinu“, istakla je Dostanićeva.
U prvih pet mjeseci ove godine trgovalo se u vrijednosti od 10,7 milijardi dinara odnosno 113 miliona evra, što je opet „gori rezultat“ u odnosu na ranije godine. Dostanić zaključuje da je prosječna dnevna vrijednost prometa ispod miliona evra, „najmanje do sada“.
Oko 60 odsto prometa obavljeno je na vanberzanskom tržištu a najviše se trgovalo akcijama iz korpe indeksa Belex15. U strukturi prometa poraslo je jedino trgovanje obveznicama imajući u vidu da čine 24 odsto ukupnog prometa sa prosječnim prometom po transakciji od oko 3.000 evra. Prosječna dnevna zastupljenost stranaca u trgovanju akcijama je 46 odsto – 43,6 odsto na strani kupovine i 49,19 odsto na strani prodaje.
„U maju i junu poboljšana je kupovna strana“, dodaje Dostanićeva koja kaže da je, ipak, prisustvo stranih investitora i dalje značajno.
Ona ističe da je srpsko tržište izloženo uticaju stranih investitora i podsjeća da je njihovo povlačenje ostavilo „praznjikavo“ tržište.
Da nije bilo krize rezultati možda ne bi bili ovako loši, nastavlja Dostanićeva ali upozorava da još uvijek nisu stvorene „sve okolnosti“ za razvoj tržišta kapitala.
„Nedostaju nam dužničke hartije od vrijednosti, nema municipalnih ni korporativnih obveznica“, podsjeća direktorka srpskog tržišta kapitala.
Siniša Krneta, direktor poslovnih operacija Beogradske berze osvrnuo se na početak rada drugog market mejkera na berzi. Nakon što je u decembru ovu „berzansku mogućnost“ iskoristio Tigar, od ponedjeljka je za likvidnost akcije Veterinasrskog zavoda Subotica zadužena Sinteza Invest Group.
Ne želeći da precizira da li će srpsko tržište kapitala možda uskoro dobiti još nekog market mejkera, Krneta je kazao da je moguće da na jednoj hartiji „radi“ i više njih.
On je ukazao na činjenicu da je učešće akcija Tigra i u broju transakcija u i obimu prometa u 2009. povećano u odnosu na 2008.
Osnovna uloga market mejkera nije da brani cijenu već da povećava likvidnost, zaključio je Krneta.