LUKSEMBURG, Ministri spoljnih poslova EU danas su u Luksemburgu postavili političke smjernice za ukidanje viza zemljama zapadnog Balkana, među kojima je i Srbija, istakavši da bi građani onih država, koje budu ispunile uslove utvrđenje u mapi puta, trebalo da 1. januara sljedeće godine putuju u EU bez viza.
Savjet ministara EU pozdravio je izvještaj koji je dobio od Evropske komisije o napretku koje su države napravile na putu vizne liberalizacije i pozvao zemlje zapadnog Balkana da se usresrede na potpuno ispunjavanje uslova postavljenih u mapi puta.
Kako se navodi u zaključima ministara, Savjet je “ohrabrio Evropsku komisiju da što je prije moguće predstavi zakonski prijedlog, sa ciljem da, u najboljem slučaju do kraja 2009. godine, dođe do bezviznog režima za one države koje ispune postavljena mjerila”.
Evropska komisija je prošle sedmice ukazala da podržava ukidanje viza za Makedoniju, Crnu Gori i Srbiju do kraja godine.
U zaključku današnjeg sastanka šefovi diplomatija EU imenuju sve zemlje zapadnog Balkana za koje još važe vize. Međutim, već ranije je bilo jasno da Bosna i Hercegovina i Albanija nemaju šanse za brzo ukidanje viza, da je Makedonija ispunila sve uslove mape puta, a Srbija i Crna Gora gotovo sve.
Ministri su pozvali Evropsku komisiju da izradi prijedlog za ukidanje viza, što bi, prema diplomatama pri Uniji, trebalo da se dogodi u julu.
Formalna odluka o liberalizaciji viznog režima usljediće od strane ministara unutrašnjih poslova EU u novembru.
Savjet je na današnjem sastanku, podvukao značaj da sve države dođu do bezviznog režima zahvaljujući sopstvenim zaslugama, pozvavši zemlje jugoistočne Evrope na jačanje dobrosusedskih odnosa, unapređivanje reformi, jačanje vladavine prava i zaštite ljudskih prava i prava manjina.
Ministri spoljnih poslova EU su pozdravili nedavnu posjetu visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Havijera Solane i američkog potpredsjednika Džozefa Bajdena BiH i pružili podršku visokom predstavniku EU u toj zemlji Valentinu Incku, ali su, istovremeno, izrazili zabrinutost zbog “nekonstruktivne političke atmosfere i posljednjih akcija koji dovode u pitanje Dejtonski mirovni sporazum”.
“Pozivamo političke lidere BiH da se uzdrže od nacionalističke retorike i da se usredsrede na reforme. koje su u interesu zemlje i njenih građana”, dodaje se u zaključcima.