BANJALUKA, Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske pokrenulo je inicijativu za izmjenu Odluke o kontroli tečnih naftnih derivata, jer je kvalitet proizvoda Rafinerije nafte Brod dostigao mnogo bolji kvalitet nego što to zahtijeva sadašnja odluka, izjavio je savjetnik ministra industrije, energetike i rudarstva Slobodan Rajlić.
“Nakon što je obnovljena proizvodnja u Rafinerija nafte Brod, te rekonstruisana stara linija i dio nove linije prerade, proizvodi brodske Rafinerije dostigli su mnogo bolji kvalitet nego što to zahtijeva sadašnja Odluka o kontroli kvaliteta”, rekao je Rajlić.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo je s ciljem prilagođavanja evropskim standardima, kao i zaštite domaćeg proizvođača, ali i svih potrošača u BiH pokrenulo inicijativu za izmjenu Odluke o kontroli tečnih naftnih derivata, kojom bi se dozvoljena granica sumpora smanjila na nivo od 50 ppm.
“Ulaganja, koja su predviđena u ovoj i narednoj godini, povećaće kapacitet Rafinerije na 4,2 miliona tona prerade sirove nafte, uz obezbjeđenje ekoloških standarda za proizvodnju i preradu, ali će u isto vrijeme, smanjiti spoljnotrgovinski deficit BiH”, naglasio je Rajlić u izjavi za Srnu.
On je naveo da je u prva četiri mjeseca 2009. godine ostvaren izvoz od 21,9 miliona KM, što je za 300 odsto više, u odnosu na isti period prošle godine, koji je iznosio 5,5 miliona KM.
Posmatrano na nivou BiH, pojasnio je Rajlić, u prva četiri mjeseca 2009. godine uvezeno je oko 252,7 hiljada tona naftnih derivata vrijednosti od 194,3 miliona KM, dok je uvoz u prva četiri mjeseca 2008. godine iznosio 392,3 hiljade tona u vrijednosti 495,4 miliona KM.
“Rad Rafinerije smanjio je količinski uvoz naftnih derivata u BiH za 35,59 odsto u prva četiri mjeseca 2009. godine u odnosu na isti period 2008. godine, dok je vrijednosno taj uvoz smanjen za 60,77 odsto”, istakao je Rajlić.
Pozitivni efekti rada i povećanja proizvodnje daju svoj doprinos i zapošljavanjem radnika, kojih je sada u Rafineriji 1 591 ili za 187 više, nego na početku pokretanja proizvodnje.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
divno. jos samo da se objasni od cega je proizvedena nafta u rafineriji, od kojih sirovina, i odakle te sirovine dolaze.
i, gdje se izvozilo: samo je objavljeno da je mazut izvozen u srbiju, nista vise.
toliko o spoljnotrgovinskom deficitu.
Pa lijepo pise da je smanjen uvoz naftnih derivata,a ne pominje se uvoz sirove nafte.Sirova nafta naravno dolazi iz Rusije, ali je veoma znacajno da se smanjuje uvoz derivata, jer su oni kao finalni proizvod daleko skuplji od sirove nafte.E sad,to sto neki nece priznati bilo kakav pozitivan efekat na privredu, posebno ako bi to moglo da donese kakav poen aktuelnoj vlasti,je vec politicko a ne ekonomsko pitanje.