PEKING, Globalno tržište automobila na elektropogon pokrenulo je potragu za kritičnim elementom u tehnologiji izrade baterija, litijumom.
Najnoviji primjer predstavljaju konkurentne ponude dva velika azijska takmaca, Kine i Japana, za sticanje prava na eksploataciju bolivijskog nalazišta, pokrivenog pustinjskim pjeskom i sprženom zemljom. Procjenjuje se da je Bolivija za litijum ono što Saudijska Arabija predstavlja za naftu. Iako je Čile još najveći svjetski proizvođač tog metala, procjena je da polovina poznatih svjetskih rezervi leži u Boliviji.
U pitanju, međutim, nije samo industrija automobila na elektropogon, već cijela elektronska industrija. S dugoročnim izvorima te sirovine Japan bi mogao računati na nastavak proizvodnje baterija za svoje laptopove, digitalne kamere i mobilne telefone.
Kinezi, koji imaju pretenzije u automobilskoj industriji, u kojoj još vladaju vozila na klasičan pogon, koja se prave u režiji najmoćnijih zapadnih kompanija, bacaju sada oko na sve perspektivnije tržište elektrovozila, za šta je litijum presudna komponenta.
U konkurenciji su, zapravo, japanska tehnološka ekspertiza pri eksploataciji i kineska finansijska moć koja je već nedavnom donacijom Boliviji široko otvorila vrata za taj resurs. Kina je treći svjetski proizvođač litijuma.