Ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić, proglasila je 2009. godinom zaštite dece na Internetu.Tim povodom organizovan je niz okruglih stolova i tribina u gradovima širom Srbije. Prva tribina održana je u Šapcu a nakon toga u Valjevu, Kruševcu, Užicu, Zaječaru, Leskovcu, Inđiji, Kragujevcu, Nišu, Vršcu, Loznici, Somboru, Subotici, Novom Sadu, Erdeviku, Vranju i kampanja se završava danas u Beogradu sa ovom manifestacijom u Knez Mihailovoj ulici.
Osnovni cilj obeležavanja godine bezbednijeg interneta u Evropi i u Srbiji je edukacija dece, njihovih roditelja i nastavnika u cilju sprečavanja zloupotrebe dece u virtuelnom okruženju. Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo u saradnji sa Telekom Srbija želi da skrene pažnju celokupne javnosti na sve više prisutan problem nebezbednih i neprikladnih sadržaja kojima su deca i mladi izloženi na Internetu.
“Nekada su roditelji deci pričali da se paze čike u parku koji se čudno ponaša ili im nudi slatkiše, ali danas ne znaju kakav savet da daju deci koja svakodnevno stupaju u komunikaciju sa nepoznatim ljudima u čet sobama. Mi ne želimo ovom kampanjom da zaplašimo naše sugrađane, već naprotiv, da ih podstaknemo da što više koriste sve vidove novih tehnologija, ali da razgovaraju sa svojom decom o tome kako provode vreme na Internetu”, istakla je ministarka Jasna Matić.
Na tribinama deca, roditelji i nastavnici su imali priliku da se upoznaju sa dobrim
i lošim stranama interneta kao i da postave sva pitanja na ovu temu. Sajt www.kliknibezbedno.rs je građanima Srbije dostupan od početka kampanje i nanjemu semogu pronaći edukativno zabavni sadržaji za decu i roditelje vezane za bezbednost dece u virtuelnom okruženju.
„Ovaj Dan je prilika da se pokrene pitanje zaštite dece na Internetu i prilika da pokažemo spremnost da preuzmemo odgovornost koju imamo prema najmlađim generacijama. Drago mi je što smo danas ovde u našoj najprometnijoj ulici gde možemo i deci i svim prolaznicima objasniti koliko je važno da na vreme nauče da bez Interneta je teško zamisliti današnje moderno društvo, ali da takođe ima stvari od kojih se uvek treba čuvati . Ono što je važno da naučimo decu jeste da se na Internetu ponašaju isto kao u stvarnom svetu “, rekla je ministarka Jasna Matić.
Mediji su jedan od najvažnijih partnera u ovoj kampanji i koristim ovu priliku da pozovem medije, kao i zainteresovane predstavnike civilnog društva da zajedno svojim radom doprinesemo uspešnosti kampanje zaštite dece na Internetu.