LONDON, Londonske aukcijske kuće su počele prodavati ruska umjetnička djela čija ukupna vrijednost iznosi 65 miliona dolara u nadi da će ruski milijarderi spasiti tržište umjetnina, koje u zadnjih šest mjeseci bilježi znatan pad.
Zbog ove činjenice, u posljednje vrijeme sve je poželjnije i prestižnije imati neku sliku ruskog umjetnika.
“Bogati kupci bi mogli biti privučeni nižim cijenama kao i vijestima o budućim povećanjima cijena”, naveli su dileri aukcijskih kuća “Cristie's”, “Sotheby's”, “Bonhams” i “MacDougall Arts”. Još od novembra prošle godine aukcijska prodaja ruskih umjetnina je u opadanju.
“Najniži stepen prodaje je zabilježen prije nekoliko mjeseci”, objašnjava Vilijem Mekdagal, kopredsjedavajući u “MacDougall Artsu” i dodao:
“Ovih dana postoji čitav niz pozitivnih znakova za prodaju. Cijena nafte, ruske akcije i vrijednost rublje su porasli.”
Četvorodnevna prodaja je počela u kući “MacDougall Arts”, koja je ponudila veći broj pravoslavnih ikona. Ova kuća bi trebalo danas da ponudi slike ruskih umjetnika iz 19. i 20. vijeka kao i djela moderne i primijenjene umjetnosti. Vlasnici ove aukcijske kuće se nadaju da će djela privući ciljane kupce i da će ostvariti zaradu od 13 miliona funti.
“Povjerenje se opet vraća i ljudi opet počinju kupovati. Jedan kolekcionar u Moskvi mi je čak rekao da juni predstavlja zadnju priliku da se kupe jeftina djela”, objašnjava Mekdagal.
On planira da će djelo Kuzme Petrov – Vodkina “Majčinstvo” postići cijenu od 1,8 miliona funti dok bi “Portret Madam Alisa Rivoar sa psom” iz 1914. godine mogao dostići svotu od 1,2 miliona funti.
Jedna od najstarijih aukcijskih kuća “Cristie's” već nekoliko decenija prodaje djela koja vode porijeklo iz Rusije i juče su ostvarili profit od 6,6 miliona dolara, što je mnogo više nego predviđenih 5,4 miliona dolara. Ova aukcijska kuća je juče prodala 70 odsto seta ruskih djela, koji je planirala da proda za osam miliona dolara.
Najveću cijenu je postiglo djelo “Finsko selo. Krovovi”, slikara Vasilija Šukaeva, koje je prodato za 1,1 milion dolara, što je gotovo dva puta više nego što je bilo predviđeno. Djelo je nastalo nakon Boljševičke revolucije, kada su se Šukaev i njegova žena preselili u malo finsko selo Mustamjaki, gdje je ovaj umjetnik napravio niz slika s morskim pejzažima. Dva rada jednog od najpoznatijih ruskih umjetnika Ivana Ajvazovskog, “Ukrajinska žetva” i “Preživjeli”, su se svrstala među prva tri prodata djela, ostvarivši cijenu od 667.000 i 534.000 dolara. Inače, sliku “Preživjeli” umjetnik je naslikao tokom svog transatlantskog putovanja 1892. godine.
Pored slika, na “Cristie's” aukciju su bila ponuđena i faberžeova jaja, nakit i novčići. Glavni rival ove aukcijske kuće “Sotheby's” je prodao 17 ruskih umjetničkih djela za 12,5 miliona dolara tokom prvog dana ovogodišnje prodaje ruskih djela. Oni očekuju da će ostvariti profit između 24 i 35 miliona dolara i biće sigurno manji u odnosu na prošlu godinu, kada je ostvaren profit od 63 miliona dolara.
Najveću cijenu u ovoj kući su postigli za sliku “Narodno prelo” Borisa Kustodijeva od 2,8 miliona funti, dok je “Dadilja sa djetetom” Isaka Brodskog iz 1912. godine prodata za 937.250 funti, što je dva puta više nego što se predviđalo.
“Hercegovac na straži” Vasilija Polenova je naslikana 1876. godine u njegovom studiju u Parizu. Polenov je tražio 600 rubalja za njega, dok je na aukciji u “Cristie'su” dostigao cijenu od 331.000 dolara. Najcjenjenije djelo koje nudi kuća “Bonhams” je “U sumrak”, koju je 1922. godine naslikao Konstantin Somov. Procjenjuje se da će dostići cijenu od 700.000 funti.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Postovani, ja sam Svetlana iz Valjeva. Vec 10-ak godina se bavim slikarstvom a u poslednje vreme radim verne kopije (reprodukcije) slika cuvenih Svetskih slikara (Monea, Modiljanija,Pola Sezana, Zerika itd)Moje kopije slika su gotovo 99 % verne orginalu.Posto sam gradjanka Srbije zanima me da li se iz Srbije mogu i na koji nacin prodavati takve slike na nekim Ruskim ili Americkim aukcijskim kucama ali preko interneta? Sa postovanjem Svetlana.